Cechy wyróżniające metale: jak się je ustala?

Jedną z cech, którymi charakteryzują się ciała stałe, między innymi metale, jest twardość. Cecha ta jest zazwyczaj badana przy wykorzystaniu najróżniejszych metod. Ich celem jest określenie, jak bardzo wybrany materiał jest odporny na przeróżne uszkodzenia. Badania twardości mogą być wykonywane przeróżnymi metodami. Jedną z metod służących do badania twardości jest metoda Mohsa. Do prowadzenia badań twardości przeznaczone są określone przyrządy.
Jedną z cech, którymi cechują się ciała stałe, chociażby metale, jest twardość. Cecha ta jest na ogół badana przy wykorzystaniu przeróżnych metod. Ich celem jest ustalenie, jak bardzo wybrany materiał jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Badania twardości można przeprowadzać bardzo różnymi metodami. Jedną z metod przeznaczonych do badania twardości jest metoda Mohsa. Do prowadzenia badań twardości przeznaczone są specjalne przyrządy.

konstrukcje

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com
Na ogół określane są mianem twardościomierzy, chociaż zamiennie nazywa się je również durometrami bądź skleroskopami. Nie wszystkie z tych przyrządów są stacjonarne, są także urządzenia o charakterze przenośnym. Dzięki nim można wykonać badania ultradźwiękowe. Wspomniane badania ultradźwiękowe przy pomocy urządzeń o charakterze przenośnym robi się, używając ultradźwięki. Urządzenia tego rodzaju są wykorzystywane przede wszystkim do określenia twardości materiałów wykorzystanych do wykonania elementów , które znajdują się w skrzyniach biegów czy w wałach korbowych.

Do elementów tych jest ograniczony dostęp, wykonanie badania przyrządami innego typu byłoby więc niewykonalne. Badania twardości materiałów wykorzystywane są do określania nie tylko tego jak twarde są metale, ale zdecydowanie większej ilości przeróżnych materiałów. Mają one zastosowanie między innymi do określania twardości materiałów (zobacz pełna treść) wyprodukowanych z tworzyw sztucznych, materiałów ceramicznych czy materiałów, które stosowane są w przemyśle budowlanym. Twardość materiałów (zobacz cmt frez) jest niezwykle ważnym parametrem. Od tego, jak duża jest twardość materiału zależy jakość i trwałość mnóstwa urządzeń i maszyn.

ENERGODIAGNOSTYKA

Źródło: http://energodiagnostyka.pl/
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod badania twardości stosowaną przez firmę Energodiagnostyka jest ceniona metoda Brinella. Metoda ta jest znana od roku 1910. Metodą tą zazwyczaj bada się twardość metali. Mimo że metoda ta została wynaleziona już tak dawno, jest nadal jedną z najbardziej dokładnych metod badania twardości. Znacznie mniej dokładną metodą jest metoda Poldi. Tą metodą też bada się twardość metali. Bada się również twardość minerałów. Do badania ich twardości stosowana jest metoda Mohsa. Jest ona o wiele starsza od opisanej metody Brinella.