Cięcie nierdzewnej stali

Nierdzewna stal została wynaleziona około wiek temu, ale dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być powszechnie użytkowana w budownictwie i architekturze. Na początek w latach osiemdziesiątych jej atuty docenili architekci w największym stopniu rozwiniętych krajów, a w ostatnich latach zjawiła się ona również w naszej ojczyźnie. Jeszcze do niedawna prawie nie znana, dziś przydaje nowoczesny styl największym centrom biurowym w świecie.
Nierdzewna stal została odkryta około 100 lat temu, jednakże dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być powszechnie stosowana w budownictwie jak także architekturze. Na początek w latach osiemdziesiątych jej zalety docenili konstruktorzy w największym stopniu rozwiniętych krajów, a w ostatnich latach zjawiła się ona także w Polsce. Jeszcze do niedawna prawie nie znana, współcześnie nadaje nowomodny charakter największym centrom biurowym na świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest mieszanką żelaza mieszczącą co najmniej 11% chromu. Osiąga ona swoje własności przeciwrdzewne wskutek tworzenia się powierzchniowej powłoczki tlenków chromu. Warstewką ta jest nader trwała i nawet w razie chemicznego lub mechanicznego uszkodzenia nawierzchni stali natychmiast odbudowuje się, dzięki czemu uchowane zostają przymioty antykorozyjne surowca.

Stal nierdzewna jest materiałem wyjątkowo trwałym oraz praktycznym, a jednocześnie dystyngowanym. Dzięki rozmaitości odmian powierzchni jak też wielkiej gamie artykułów jest ona w stanie spełnić bardzo wyszukane wymogi stawiane materiałom budowlanym oraz wykończeniowym przez budowniczych i dekoratorów mieszkań.

Dom jest miejscem, w którym stal (skorzystaj z oferty na www.aner.com.pl/) nierdzewna jest dostrzegana przez każdego. Jest ona albowiem doskonałym surowcem na miski oraz pozostałe kuchenne urządzenia. Wewnętrzne elementów wysokiej próby zmywarek a także wysokiej jakości noże stworzone są z tego surowca.Stal nierdzewna jest typowym tworzywem powiązanym z wysokim standardem bytu, stąd też wykorzystanie jej w domostwach zwiększa się wraz z wzrastającym standardem życia.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do pocięcia stali nierdzewnej możemy zastosować takie technologie: cięcie laserem, cięcie plazmą czy cięcie wodą. Przed wyborem konkretnego rozwiązania musimy zbadać, jakiej grubości surowce będą cięte, jaka dokładność jest wymagana. Jeśli najistotniejszym czynnikiem jest dokładność cięcia, to osiągniemy ją poprzez cięcie wodą ewentualnie wycinanie laserowe. Przy blasze o grubości w przybliżeniu 0,1 – 3 mm laser zapewnia zachowanie niezmiernie wysokich parametrów jakościowych, w szczególności przy wycinaniu niedużych albo osobliwych fragmentów, jak np. niewielkie otwory, łagodne kształty, itd. Przy większych grubościach wymagane będzie mocniejsze i droższe źródło lasera.