Co jest niezbędne do poprawnego działania serwerów?

Aktualnie każda większa firma wyposażona jest w swą sieć informatyczną, której sercem jest miejsce pod nazwą serwerownia. Innowacyjne urządzenia generują jednak duże ilości ciepła, co wymaga użycia odpowiedniego systemu klimatyzacji.
Aktualnie dowolna bardziej znacząca spółka zaopatrzona jest w swoją sieć komputerową, której sercem jest pomieszczenie o nazwie serwerownia. Innowacyjne urządzenia generują jednak duże ilości ciepła, co wymaga wykorzystania dobrego systemu klimatyzacji.

spotkanie z komornikiem sądowym

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Serwerownie o niewielkiej albo rolety na zamówienie średniej wielkości najczęściej nie są wyposażone w adekwatne systemy klimatyzacji precyzyjnej, zazwyczaj instalowane są tam proste klimatyzatory rodzaju split. Ich odpowiedni wybór jest niezwykle istotnym składnikiem właściwego działania wszystkich serwerów. Urządzenia do serwerowni wyprodukowane są w oparciu o procedurę półprzewodnikową, tzn. posiadają niezwykle znaczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ponadto duża jej część jest tracona na wydzielenie ciepła. W przypadku tych średnich albo dużych firm, które do swej działalności wykorzystują wewnętrzne sieci komputerowe, niezbędna jest (w zależności od opracowywanych zadań) pewna ilość serwerów razem z urządzeniami dodatkowymi.
natrysk

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura
studenci

Źródło: grow-mat.pl
Chodzi tutaj o tzw. switche, UPS-y czy też routery. Wszystkie te urządzenia emitują znaczne ilości ciepła. Z tego też powodu klimatyzacja serwerowni jest po prostu konieczna. Równocześnie urządzenia te potrzebują stabilnych warunków cieplnych oraz wilgotnościowych. Pomieszczenia, które przeznaczone są do pracy urządzeń komputerowych są najczęściej nieduże i są usytuowane po wewnętrznej stronie budynków. Przeważnie nie posiadają one ścian zewnętrznych ani otworów okiennych, dlatego też emitowane przez te sprzęty ciepło nie powinno być odprowadzane w sposób naturalny nawet w okresie zimowym. Wzrost temperatury chociażby o parę stopni powyżej ustalonych warunków, wywołuje spadek wydajności działania urządzeń.

To z kolei może doprowadzić do ich usterek. Aby tego typu urządzenia mogły pracować prawidłowo, konieczne jest utrzymanie odpowiednich warunków dotyczących temperatury oraz wilgoci.