Co musimy otrzymać od sprzedawcy w trakcie nabywania nieruchomości?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania albo domu na rynku wtórnym jest stosunkowo łatwe, jednak przed zakupem jakiejś nieruchomości trzeba poświęcić sporo czasu na to, żeby zbadać jej stan prawny.
Odnalezienie odpowiedniego mieszkania albo domu na rynku wtórnym jest stosunkowo łatwe, przy czym przed kupnem jakiejś nieruchomości należy poświęcić sporo czasu na to, aby sprawdzić jej stan prawny.

elektryk

Autor: Corena Hasselle
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu moglibyśmy uniknąć możliwych kłopotów i nieprzyjemności. Trzeba obowiązkowo sprawdzić księgę wieczystą. Nawet w takiej sytuacji, gdy oferujący przedstawi nam wypis z księgi, należałoby osobiście obejrzeć ją w Wydziale Ksiąg Wieczystych w sądzie rejonowym. To z niej możemy się dowiedzieć, kto jest faktycznym posiadaczem rzeczonej nieruchomości oraz czy określona nieruchomość nie jest w żaden sposób obciążona hipoteką albo zadłużona. Tego typu księgę wieczystą moglibyśmy zlecić również przez internet. Możemy to wykonać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu miasta lub w Wydziale Urbanistyki i Architektury UM.

Korci Cię, by pozostawić drobną ocenę pod tym tekstem? Miej na uwadze to, że każdy komentarz z witryny będzie przez nas przeczytany z chęcią.

Każdy sprzedający musi przekazać dokumenty, których będziemy potrzebowali w czasie użytkowania nieruchomości. Konkretnie chodzi tu o dokumenty, które są związane z budową domu albo mieszkania. Bardzo istotne jest zezwolenie na budowę, projekt budowlany oraz protokół odbioru konkretnej nieruchomości.

balkon

Źródło: psgdeweloper.pl
nieruchomość

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
Wszystkie te dokumenty każdy posiadacz nieruchomości musi posiadać tak długo, jak istnieje sam budynek. Właściciel powinien przekazać również umowy z podmiotami, które dostarczają do nieruchomości przeróżne media, czyli energię elektryczną, wodę, gaz czy telefon. Powinien przekazać nam również faktury zaświadczające, że sprzedawca nie zalega z jakimkolwiek podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym lub od spadków i darowizn. Musimy otrzymać także umowę przedwstępną, którą warto podpisać.

Dzięki jej zawarciu będziemy mieć pewność, że podczas kilku dni, które będą nam potrzebne na zaciągnięcie kredytu albo na umówienie wizyty u notariusza, sprzedający nie zmieni swych zamiarów i nie sprzeda posesji jakiemuś innemu kupującemu.