Jego kupno przedstawia zawsze duży nakład pieniężny, ale można ograniczyć dodatkowe koszty, które wiążą się z tego typu transakcją.
Zakup mieszkania to powinna być przemyślana inwestycja niezależnie od tego, czy nabywamy je na swoje potrzeby, czy jako lokum do wypożyczenia.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Jest to inwestycja (inwestor zastępczy firma) w przyszłość, więc warto zdecydować się na tego typu mieszkanie, które z biegiem czasu raczej zyska, a nie straci na wartości. Zakupując mieszkanie należy najpierw zdecydować, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny. Pod względem cenowym tańszy naturalnie jest rynek wtórny, przy czym należałoby pamiętać o tym, że bardzo wiele zależy od stanu mieszkania. Jeśli wymaga ono znacznego odnowienia albo solidnego odświeżenia, to całkowite wydatki mogłyby się okazać o wiele wyższe, niż zakup mieszkania od developera. Gruntowny remont 50-cio metrowego mieszkania to wydatek około 20-30 tysięcy złotych. A mogłoby być to aż 50 000, jeśli zatrudniamy firmy zewnętrzne.
Rynek pierwotny natomiast znaczy dodatkowe koszty na wykończenie mieszkania w deweloperskim stanie. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m2 koszt prac wykończeniowych wynieść może nawet 20-40 tysięcy złotych – zależnie od tego, czy wszystkie prace planujemy zlecić fachowcom, czy niektóre z nich zrobimy samodzielnie. Tę kwotę trzeba uwzględnić przy obliczaniu tego, czy też mieszkanie kalkuluje się nabyć na handel. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie rozplanowywać nigdy funduszu wykończeniowego albo remontowego do ostatniej złotówki. Należy w każdym przypadku być przygotowanym na niespodziewane koszty. Najbardziej istotny powód, który wpływa na cenę nieruchomości na sprzedaż, to jego umiejscowienie.
Kiedy szykujemy się do kupna mieszkania, trzeba w pierwszej kolejności zbadać otoczenie nieruchomości. Na atut konkretnego lokum przemawiają rozbudowane drogi, stanowisko parkingowe, szybki dojazd do centrum, bogata infrastruktura usługowo-handlowa, bezpieczeństwo w okolicy czy też zieleń.