Czy bardziej kalkuluje się kupno mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Jego kupno stanowi zawsze duży nakład pieniężny, lecz można zredukować dodatkowe wydatki, które są związane z tego typu transakcją.
Zakup mieszkania to powinna być rozsądna inwestycja bez względu na to, czy nabywamy je na swoje potrzeby, czy jako mieszkanie do wynajęcia.
Jego kupno przedstawia zawsze duży nakład pieniężny, ale można ograniczyć dodatkowe koszty, które wiążą się z tego typu transakcją.
Zakup mieszkania to powinna być przemyślana inwestycja niezależnie od tego, czy nabywamy je na swoje potrzeby, czy jako lokum do wypożyczenia.

Calvado

Autor: StooMathiesen
Źródło: http://www.flickr.com
pokój dziecięcy

Autor: M Sundstrom
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to inwestycja (inwestor zastępczy firma) w przyszłość, więc warto zdecydować się na tego typu mieszkanie, które z biegiem czasu raczej zyska, a nie straci na wartości. Zakupując mieszkanie należy najpierw zdecydować, czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny. Pod względem cenowym tańszy naturalnie jest rynek wtórny, przy czym należałoby pamiętać o tym, że bardzo wiele zależy od stanu mieszkania. Jeśli wymaga ono znacznego odnowienia albo solidnego odświeżenia, to całkowite wydatki mogłyby się okazać o wiele wyższe, niż zakup mieszkania od developera. Gruntowny remont 50-cio metrowego mieszkania to wydatek około 20-30 tysięcy złotych. A mogłoby być to aż 50 000, jeśli zatrudniamy firmy zewnętrzne.

Rynek pierwotny natomiast znaczy dodatkowe koszty na wykończenie mieszkania w deweloperskim stanie. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m2 koszt prac wykończeniowych wynieść może nawet 20-40 tysięcy złotych – zależnie od tego, czy wszystkie prace planujemy zlecić fachowcom, czy niektóre z nich zrobimy samodzielnie. Tę kwotę trzeba uwzględnić przy obliczaniu tego, czy też mieszkanie kalkuluje się nabyć na handel. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie rozplanowywać nigdy funduszu wykończeniowego albo remontowego do ostatniej złotówki. Należy w każdym przypadku być przygotowanym na niespodziewane koszty. Najbardziej istotny powód, który wpływa na cenę nieruchomości na sprzedaż, to jego umiejscowienie.

Kiedy szykujemy się do kupna mieszkania, trzeba w pierwszej kolejności zbadać otoczenie nieruchomości. Na atut konkretnego lokum przemawiają rozbudowane drogi, stanowisko parkingowe, szybki dojazd do centrum, bogata infrastruktura usługowo-handlowa, bezpieczeństwo w okolicy czy też zieleń.