Czy opłaca się zdecydować się badania geotechniczne gruntów?

Wykonanie badań geotechnicznych jest szczególnie istotne, wyjątkowo w przypadku, gdy projektowane jest podpiwniczenie budynku. Geotechnik wyznacza poziom wody gruntowej oraz ocenia wahania tegoż poziomu.
Wykonanie badań geotechnicznych jest przede wszystkim istotne, wyjątkowo w wypadku, kiedy planowane jest podpiwniczenie budowli. Geotechnik wyznacza poziom wody gruntowej a także ocenia wahania tegoż poziomu.

Jeśli dom ma być podpiwniczony, warunki wodno-gruntowe najodpowiedniej skontrolować przed zakupem działki.

To jest bardzo interesująca tematyka i warto ją zgłębić bliżej, więc bez wahania sprawdź szczegóły w źródle (http://rozminowanie.pl/usuwanie-niewpalow/), który jest tu.

Piwnic nie powinno się budować, kiedy woda gruntowa jest wysoko, ponieważ byłoby to ciężkie technicznie a także kosztowne. Jeżeli mamy już parcelę z wysokim poziomem wody gruntowej, lepiej zrezygnować z podpiwniczenia. Jeśli acz ze względu na nieprzepuszczalne podłoże na powierzchni działki częstokroć stoi woda, wskazane jest pomyśleć o efektywnym odwodnieniu.

Żeby sprawdzić warunki wodno-gruntowe, należy zwrócić się o wsparcie do wyspecjalizowanej firmy geotechnicznej, która na podstawie paru odwiertów wyznaczy warstwy oraz rodzaje gruntu i poziom gruntowych wód. Sondowanie SCPTU jest aktualnie jednym z częściej stosowanych badań geotechnicznych – więcej .

budowa domu

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie geotechniczne gruntu jest najbardziej miarodajne, kiedy możemy wskazać usytuowanie i zarys przyszłej budowli, bo wtenczas geotechnik wie, w jakich punktach wykonać odwierty. Jeśli działka jest bardzo duża, a nie wiemy jeszcze, gdzie stanie mieszkania (gotowe projekty domów), należy przeprowadzić więcej odwiertów, a więc koszt badań będzie większy. Pomimo to wskazane jest je zrobić, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, dlatego że badania mogą przykładowo wykazać, w jakim obszarze fundamentowanie budynku będzie najprostsze, a w którym miejscu będzie skomplikowane, a przez to kosztowniejsze.

Doczytaj:

Im sporzej odwiertów, tym badanie dokładniejsze, toteż nie warto wybierać firmy, która obiecuje ocenić warunki wodno-gruntowe na bazie tylko jednego odwiertu: za minimum uważa się 3 odwierty. Częstokroć sytuuje się je w narożnikach budowli a także ewentualnie na przecięciu przekątnych. Jeżeli dom ma mieć podpiwniczenie, winny być wykonane do głębokości 3–6 metrów, zaś jeśli dom ma być niepodpiwniczony, wystarczą odwierty głębokości 3 m.

Badania trwają jedną albo 2 godziny, jednakże na dokumentację czeka się od tygodnia do dwóch tygodni. Na koniec powinniśmy otrzymać trzy egzemplarze badań, a także ich elektroniczną wersję. Dodawanie dokumentacji geotechnicznej do podania o zezwolenie na budowę nie jest przymusowe.