Czy Twój mężczyzna bierze udział w pracach domowych? Jeżeli nie to zdecydowanie powinien zacząć!

Nie da się ukryć, że przez wiele lat zajmowanie się domostwem było obowiązkiem praktycznie jedynie kobiety. Tradycja ta pochodzi aż z czasów prehistorycznych, gdy mężczyzna wychodził na długi dzień z domu na polowanie, a kobieta w tym czasie miała za zadanie opiekować się potomstwem i domem. Choć od tamtych czasów minęły już setki lat, wciąż w naszym społeczeństwie pokutuje mit, że to kobiety powinny zajmować się obowiązkami domowymi, zaś obowiązkiem mężczyzn jest zadbać o utrzymanie tego domu – niegdyś oznaczało to przyniesienie zabitego zwierzęcia na obiad, dziś natomiast przynoszenie z pracy pieniędzy na utrzymanie rodziny. Czy jednakże w obecnych czasach tego typu podział ról wciąż się sprawdza? Okazuje się, że niekoniecznie.
Nie da się ukryć, że przez setki lat zajmowanie się domem było obowiązkiem praktycznie wyłącznie kobiety. Tradycja ta pochodzi aż z czasów prehistorycznych, kiedy mężczyzna wychodził na cały dzień z domu na polowanie, a kobieta w tym czasie miała za zadanie opiekowanie się potomstwem i domem. Chociaż od tamtych czasów minęły już setki lat, wciąż w naszym społeczeństwie pokutuje stereotyp, że to kobiety powinny zajmować się obowiązkami domowymi, a obowiązkiem mężczyzn jest dbanie o utrzymanie tego domu – niegdyś oznaczało to przyniesienie upolowanego zwierzęcia na obiad, dzisiaj natomiast przynoszenie z pracy wynagrodzenia na utrzymanie rodziny. Czy jednakże w współczesnych czasach tego typu podział ról nadal się sprawdza? Okazuje się, że nie do końca.

kawa z ekspresu

Źródło: en.wikipedia.org
Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na zmianę pozycji kobiet w społeczeństwie, która dokonała się za sprawą feministek – kto mi powie jak rozkręcić ekspres. Obecnie kobiety są o wiele bardziej niezależne niż jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset lat wcześniej. Współczesna dziewczyna bez wątpliwości dobrze wie, jak rozkręcić ekspres lub przykładowo wymienić popsutą żarówkę. Okazuje się, że chociaż takie rzeczy tradycyjnie należały do facetów, dzisiejsze kobiety doskonale radzą sobie z naprawą poszczególnych sprzętów kuchennych. Zepsuta zmywarka nie jest już gigantycznym kłopotem, a nawet jeśli dziewczyna nie może sobie z nią poradzić – praktycznie w każdej chwili może wezwać po pomoc fachowca, który się tym zajmie. Jest to z pewnością bardzo wygodne, bo nie trzeba w każdej sytuacji liczyć na pomoc mężczyzny, ale można doskonale poradzić sobie samemu. Równocześnie mężczyźni zaczynają brać coraz większy udział w pracach domowych. Duży wpływ na to miał bez wątpienia rozwój technologii – jeśli teraz w co drugim polskim domu jest zmywarka to na pewno mężczyźni częściej angażują się w jej napełnienie niż w standardowe zmywanie naczyń. Jednocześnie niejednokrotnie starają się także wypełniać inne, bardziej męskie obowiązki domowe, jak wspomniana wyżej naprawa różnych drobnych usterek.

akcesoria do sprzątania

Autor: FolsomNatural
Źródło: http://www.flickr.com
Przecież właściwie każdy mężczyzna wie świetnie, jak rozkręcić ekspres do kawy (cafe rovi) – pytanie tylko, czy ma na to ochotę. Okazuje się, że w współczesnych czasach coraz bardziej zacierają się różnice pomiędzy konkretnymi płciami. Kobiety niejednokrotnie zajmują się drobnymi naprawami w domu, a mężczyźni zdecydowanie coraz częściej angażują się w pomoc. Coraz częściej mężczyźni zajmują się również wychowywaniem dzieci –