Czy w domach jednorodzinnych wymagany jest montaż ochronnika przepięciowego? Jak zadbać o instalację elektryczną w domu?

Ochronnik przepięciowy określany jest także ogranicznikiem przepięć. Uprzednio urządzenie to nazywane było odgromnikiem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięcia. Przepięcia te mogą pojawić się na skutek uderzenia pioruna w znajdującą się na ziemie instalację elektryczną. W efekcie przepięcia zniszczone zostają urządzenia elektryczne. Urządzeń tych jeszcze nie tak dawno nie stosowano w budynkach mieszkalnych, aktualnie to się zmienia.
Ochronnik przepięciowy określany jest także ogranicznikiem przepięć. Wcześniej urządzenie to określane było odgromnikiem. Jego rolą jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięcia. Przepięcia te wystąpić w konsekwencji uderzenia pioruna w naziemną instalację elektryczną. W efekcie przepięcia dochodzi do zniszczenia urządzeń elektrycznych. Urządzeń tych jeszcze zaledwie kilka lat temu nie montowano w budynkach mieszkalnych, obecnie to się zmienia.

Ochronnik przepięciowy nie jest urządzeniem tanim. Jednak obowiązujące przepisy, obecne już co najmniej od dziesięciu lat, zobowiązują posiadaczy domów, które dopiero co są budowane do jego zamontowania. Ochronnik przepięciowy ma nas ochronić, a konkretnie używane w naszym domu urządzenia elektryczne podłączone do sieci przed konsekwencjami wystąpienia w niej przepięcia. Mimo że nie są to urządzenia tanie, to jednak konieczność ich montażu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Sprzęt AGD i RTV nie należy do tanich, nie jesteśmy przyzwyczajeni do ubezpieczania swoich mieszkań i domów, może więc lepiej zainwestować pieniądze w zakup ochronnika przepięciowego niż kupować nowe urządzenia AGD i sprzęt RTV.

Instalacja elektryczna

Źródło: sobol-tech.flog.pl

Ochronniki przepięciowe produkowane są w kilku klasach. W zdecydowanej większości przypadków w domach jednorodzinnych zaleca się zastosowanie ochronników , które należą do klasy B lub C. Zagwarantują one wysoki poziom bezpieczeństwa nawet w trakcie ogromnej burzy z piorunami. Do zamontowania ochronników przepięciowych (zobacz ofertę) służą specjalne rozdzielnice. Jednym z najbardziej istotnych elementów ochronnika jest waristor. To dzięki niemu następuje spłyniecie prądu do ziemi. Urządzenie, które zamontujemy w swoim domu powinno być przynajmniej raz na dwanaście miesięcy poddane przeglądowi technicznemu.

Przepięcia, które mogą się zdarzyć naprawdę szkodzą nie tylko urządzeniom elektrycznym, które stosowane są w naszych domach, ale przede wszystkim urządzeniom elektronicznym, czyli przede wszystkim naszym pecetom. Niezależnie od ich przyczyny mogą wyrządzić nam mnóstwo szkód. Dzisiaj montaż ochronników wymuszają na nas aktualne przepisy prawa, ale dobrze jest je zainstalować również w domach, które są już użytkowane.

Jeżeli uważasz, że sprawy zaprezentowane w tym materiale są interesujące, zobacz także ten odnośnik – to unikalna strona internetowa (https://bautec-lodz.pl/), na której znajdziesz pokrewne treści.

Bez wątpienia warto wydać pieniądze na to urządzenie.