Czym są pompy ciepła i gdzie odnajdują zastosowanie? Czy warto zdecydować się na zainwestowanie w taką formę wykorzystywania energii?

Pompy ciepła są urządzeniami, jakie przez wykorzystywanie energii wytwarzają ciepło lub przeciwnie – chłodzą. Mogą przykładowo wykorzystać temperaturę artykułów będących w lodówce – pobrać z nich ciepło, przetworzyć energie żeby je schłodzić, a pobrane ciepło będzie zwrócone na zewnątrz urządzenia.
Pompy ciepła są urządzeniami, które poprzez wykorzystywanie energii wytwarzają ciepło lub przeciwnie – schładzają. Są w stanie przykładowo wykorzystać temperaturę produktów umieszczonych w lodówce – pobrać z nich ciepło, przetworzyć energie żeby je schłodzić, a pobrane ciepło oddane jest na zewnątrz urządzenia.

pompa ciepła - junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Innym sposobem działania pomp ciepła jest wykorzystywania energii zewnętrznej, przetworzenie jej i wyprodukowanie ciepła. Energie jesteśmy w stanie czerpać z wody, powietrza oraz gruntów. Około jej 75 % dzięki pompom uzyskiwane jest w sposób naturalny. Pompa (odsyłam do tego serwisu) ciepła wymaga około 25 procent wartości swojej mocy do działania. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć? Po ile są pompy? Jakie jest ich zastosowanie? Czy są jakieś rekomendacje?

Koszt pompy zależy właściwie od jej stosowania i mocy. Istotnym elementem jest także firma, która je wytwarza, czy interesuje nas tylko kupno, czy również montaż, a również okres gwarancyjny. Kwoty rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych do kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład pompa ciepła do ogrzewania wody w basenie będzie nas kosztować ok. 5 tyś. złotych, a do ogrzewania domu około 17 tys. zł (o wartości 4kW), 20 tysięcy zł (o mocy 9kW). Im większa moc tym wyższa cena.

Pompy ciepła – robią prawdziwą furorę. W szczególności wielu zwolenników mają w ogrzewaniu budynków i wody. Czemu zawdzięczają takie popularność oraz popyt? Przede wszystkim dzięki stosowaniu pomp można zużywać mniej energii elektrycznej. Dzięki temu mamy mniejsze rachunki (identycznie gry porównamy to z ogrzewaniem gazowym).

pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Autor: NATEO
Źródło: NATEO

Z drugiej strony źródła energii są naturalne. Po trzecie brak niepożądanych skutków stosowania pomp dla środowiska – brak spalin i innych substancji wpływających na atmosferę i nasze zdrowie. Urządzenie to jest więc ekologiczne. Po czwarte używanie pomp zapewnia nam odnawialne źródło energii. Mamy także możliwość regulacji temperatury, jakie oczekujemy. Stosowanie pomp (więcej szczegółów) ciepła ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Jeśli szukasz odpowiedniej firmy, jaka zrobi dla ciebie wykonanie pompy ciepła, pamiętaj, by zwrócić uwagę na poziom, jaki prezentuje potencjalny wykonawca. Zawsze wybieraj jak najlepiej, jak pompy ciepła Łódź i ciesz się najwspanialszą jakością przez długie lata.