Dachy zielone to obecnie niezmiernie modna i pomagająca ekologi odpowiedź dla klasycznych pokryć dachowych

Nowoczesne budownictwo proponuje bardzo różnorakie, częstokroć ciekawe pomysły. Szczególnie, kiedy chodzi o dachy, można zobaczyć wzrastający trend na coraz to różnorodne pokrycia i kształty. Jednym z tych pomysłów są dachy zielone – na co dzień zwane odwrotnymi. Są one specjalnymi pokryciami dachowymi, zbudowanymi z wielu pokryć.
Nowoczesne budownictwo oferuje niezmiernie różnorakie, częstokroć interesujące wyjścia. Zwłaszcza, kiedy chodzi o dachy, można zobaczyć rosnący trend na coraz to odmienne pokrycia i kształty. Jednym z takich rozwiązań są dachy zielone – potocznie zwane odwróconymi. Są one specjalnymi pokryciami dachowymi, zbudowanymi z wielu pokryć.

Zielona dachówka

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Na powierzchni jest podłoże gruntowe na którym mają możliwość rosnąć rośliny. Każdy tego rodzaju dach daje przestrzeń dla życia organizmów i może on być formowany w podobny sposób, jak działki. Przy dużych terenach dachy zielone mogą posiadać potężne wymiary i spełniać rolę przestrzeni wypoczynkowej, z drzewami, trawnikami i ścieżkami. Zwłaszcza w sezonie zimowym dachy zielone zapobiegają większym utratą cieplnym, a w porach letnich chronią budynek przed nadmiernym grzaniem się.

Posiadają one membranę, który pilnuje przed wahającymi się i różnymi temperaturami, co wydłuża użytkowanie tego dachu – doczytaj na tym serwisie. Jeżeli zatem chcemy zrobić taki dach, to potrzebnym surowcem, który pozwoli i ułatwi należyte ułożenie warstw dachowych jest styropian spadkowy. Jest on dedykowany do profilowania powierzchni płaskich, takich jak tarasy i ogrody, czy dachy oraz innych, tych gdzie pragniemy nadać spadek i odpowiednie pochylenie. W sumie jest to robione przeważnie dla odprowadzania wody z opadów i rozprowadzania jej do rynien i otworów spustowych. Zastosowany styropian spadkowy jest mniej kosztownym rozwiązaniem, niż między innymi robienie spadków w strukturze dachu w czasie jego budowania – zobacz http://megastyro.pl.

Ze względu, iż materiał ten jest niezwykle leciutki, to zmniejsza ładunek kładziony na dach a dodatkowo jest błyskawiczny i prosty w montażu, przez klejenie albo złączanie ręczne. Kolejną oczywistą kwestią, na jaką pozwala styropian spadkowy jest uzyskanie wspaniałej izolacji termicznej, która chroni w dodatku dach przez warunkami atmosferycznymi w w każdym sezonie roku. Zielone dachy nie tylko genialne rozwiązania technologiczne, ale też piękne i niosące dużo korzyści dla środowiska, naturalne projekty. Tworzą one powierzchnię do funkcjonowania i stanowią coraz to częściej spotykany trend w nowoczesnej architekturze.