Do czego może przyczynić się niesprawna wentylacja w mieszkaniu?

Świeże powietrze bez przeciągów jest fundamentem odpowiedniego klimatu mieszkaniowych pomieszczeń. Do uzyskania takiego stanu w domu jest konieczne zapewnienie ciągłej wymiany powietrza.
Zatroszczyć się należy nade wszystko o odpowiedni nawiew, który potem wymusi również i wywiew powietrza.
Świeże powietrze bez przeciągów jest podstawą odpowiedniego klimatu mieszkalnych pomieszczeń. Do osiągnięcia tego typu stanu w domu jest konieczne zapewnienie ciągłej wymiany powietrza.
Zatroszczyć się trzeba przede wszystkim o odpowiedni nawiew, który potem wymusi również i wywiew powietrza.

woda

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com
nawiew

Autor: www.hardox.com
Źródło: www.hardox.com
Skutki słabej wymiany powietrza niebezpieczne są dla domu, ale nade wszystko groźne są dla zdrowia człowieka. Napędowa siła wentylacji to różnica ciśnień, która powstaje na skutek różnicy temperatury powietrza zimnego na dworze oraz cieplejszego powietrza wewnątrz domu. Zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz za pomocą kanałów wentylacyjnych. Napływa na to miejsce świeże powietrze z zewnątrz. Swobodny przepływ powietrza z „czystych” pomieszczeń przykładowo pomieszczenia dziennego czy też sypialni do pomieszczeń „brudnych” takich jak łazienka, kuchnia czy toaleta dopełnienia całości. Ograniczenie wentylacyjnego systemu jest to zjawisko niekorzystne. Nieświadoma rezygnacja z dobrej wentylacji pociągnie za sobą dużo gorsze rezultaty.
Brak wentylacji może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń. To zawilgocenie przekształcić się może w zagrzybienie przegród budowlanych. Może także niesprawna wentylacja przyczynić się do powstania zaduchu, który będzie sprawiał zmęczenie i senność ludzi, którzy przebywają w tego typu uwarunkowaniach. Może także powiększyć stężenie substancji, które są szkodliwe i skutkują dolegliwościami i alergiami w dłuższym okresie czasu. Ogólna formuła mówi, że nawiew równy powinien być ilości powietrza wyeliminowanego z domu. W budynku nie odnajdziemy próżni.

Jeśli interesuje Cię omawiana problematyka, zerknij pod link (https://mcwenergia.com.pl/fotowoltaika-opole/) w tamtym miejscu zawarte także Cię niezwykle zaintryguje. Nie czekaj zatem i kliknij tu!

Wielkość strumieni nawiewanego powietrza musi być zgodna z normą PN-03430. Doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza czystego bez symptomu przeciągu, jest to główne założenie nawiewów.

Żeby zapewnić sobie komfort, jest potrzebna nieprzerwana i regularna dostawa powietrza, które będzie także posiadało właściwą wilgotność oraz temperaturę. Dzisiejsze domy są coraz bardziej szczelne oraz w małym stopniu umożliwiają samoczynną wentylację, dlatego też wymagane jest wspomaganie takiej wentylacji.