Dobry tynk na trwałą elewację budynku

Myślicie, jaki tynk wybrać na trwałą elewację? Nie wiecie, gdzie szukać, co jest najlepsze? Czy tynkowanie ścian jest w ogóle opłacalne?
Zastanawiacie się, jaki tynk będzie najlepszy na trwałą elewację? Nie macie pojęcia, jak uzyskać informacje, co jest najlepsze? Czy tynkowanie ścian jest w ogóle opłacalne?

Pytania mnożą się w twojej głowie, a zewsząd dobiegają różne sygnały? Eksperci prześcigają się w radach, a ty nie wiesz, jak sklasyfikować te dobre i złe podpowiedzi? Spokojnie, o tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule.

Każdy budowlaniec to przyzna, iż najbardziej popularnym, a jednocześnie najmniej kosztownym materiałem na elewację jest tynk. Tym samym, choć dość często tynkowaną elewację należy odnawiać, to jest ona bardziej skuteczna, lepiej chroni mury przed oddziaływaniem przyrody. Przykład? Do dzisiejszych czasów mamy możliwość obserwowania elewacji z solidnie zachowanymi wiekowymi tynkami. Tynk to jednak nie wszystko, gdyż istnieje jeszcze potrzeba dobrego wykonawstwa, pozbawionego nadmiernego pośpiechu, z zachowaniem zasad sztuki budowlanej. Mamy do wyboru trzy rodzaje tynków: tynk cienkowarstwowy, silikonowy lub akrylowy.

No ale jaki tynk zewnętrzny na elewację jest najlepszy? Czasem nie mamy wyboru, gdyż w przypadku dwuwarstwowych ścian jedną rozsądną możliwością są tynki cienkowarstwowe. Warto wiedzieć, iż na ścianach jedno- i trójwarstwowych jeszcze jakiś czas temu układało się tynki cementowo-wapienne. Są niedrogie, ale według wielu znawców, w dzisiejszych czasach ich wybór jest mało racjonalny. Omawiany przed chwilą tynk cementowo-wapienny świetnie daje sobie radę z oddziaływaniem atmosfery, nie boi się także zabrudzenia.

Jeśli posiadamy dom w dość zanieczyszczonym środowisku, odpowiednim wyborem będą tynki mineralne wykończone elewacyjną farbą silikonową.

Jeśli zaprezentowane w tym miejscu informacje są dla Ciebie absorbujące, kliknij tutaj, gdyż w danym serwisie także przeczytasz coś ciekawego.

To rozwiązanie powoduje, iż dom jest bardzie odporny na zabrudzenia.

Natomiast, jeśli elewacje są podatne na uszkodzenia mechaniczne, najlepszym wyborem jest tynk akrylowy. Najbardziej kosztowne – tynki silikatowe i silikonowe, są jednocześnie gwarantem jakości i trwałości. Na koniec warto wspomnieć, że decydując się na tynk renowacyjny na ścianę miejmy na uwadze, że szybciej brudzą się tynki o chropowatej i porowatej powierzchni. Gładkie zaś mniej pochłaniają brud, lecz mogą być bardziej podatne na pękanie.