Dobrze dobrane podłoże podstawą bezpieczeństwa na placu zabaw.

Place zabaw to często główne miejsce, w którym dzieci spędzają czas po szkole. Jeśli rodziców nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia dodatkowe, podwórko pod blokiem to dla nich dobra okazja, aby poprzebywać na nim wraz z kolegami. Jednak aby miejsce to było idealne, obok znajdujących się tam drabinek,hustwek, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim pociechom na dworze, nie nie zrobią sobie krzywdy.
Place zabaw to często jedyne miejsce, w którym dzieci spędzają czas na zabawie. Jeśli rodziców nie stać na wysłanie swoich pociech za zajęcia pozalekcyjne, przydomowe podwórko to dla nich dobra okazja, aby poprzebywać na nim wraz z kolegami. Jednak aby miejsce to było idealne, oprócz postawionych tam elementów do zabawy, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć pełne przekonanie, że zezwalając bawić się swoim dzieciom na dworze, nie nie zrobią sobie krzywdy.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com

Poszczególne elementy i pułap ich rozplanowania powinien być właściwie odpowiedni do docelowej grupy użytkowników. Dorośli powinni zatroszczyć się o to, żeby umieszczać dzieci na przyrządach dobranych do ich wieku. Na placach zabaw systematycznie dochodzi do wypadków będących konsekwencją złego projektu urządzenia lub wadliwego podłoża.
Regulacje europejskie obejmują normy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi urządzeniami i materiały, z których powinno być zrobione podłoże. Należycie dobrane nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania całego szeregu ryzykownych sytuacji.
W większości wypadków spotykamy się z placami zabaw, które posiadają naturalne podłoże.

Czy omawiany wątek Cię interesuje? Jeżeli pragniesz uzyskać dodatkowe informacje odnośnie tego zagadnienia, to odwiedź serwis internetowy (https://reling.pl/).

Trawa, piasek, kora drzew są najpopularniejszym surowcem łagodzącym. Jednak nie da się zastosować go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być bardziej skomplikowany, zawierać części zawieszone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne.

Jeżeli masz chęć zdobyć podobne dane na ten temat to odkryj więcej tutaj (https://www.francke-art.pl/style/meble-stylowe/do-przedpokoju/), gdyż znajdziesz tutaj jedynie interesujące informacje na ten wątek.

Wymagania, na temat stosowanych składników budowlanych określa europejska norma EN1177.
Wszystek rodzaj nawierzchni ma swoje wady i zalety. Do często wymienianych konfiguracji podłoża, obok naturalnych, należą również te w formie zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej dobrych cech można uwzględnić przystępność z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Oprócz tego nie trzaskają ani nie ulegają innym zniszczeniom. Wspólne place zabaw mają przede wszystkim podłożesztuczne. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na kostkę,beton,asfalt oraz tanim kosztem utrzymania. Ważnym składnikiem tego rodzaju gruntu jest poliuretanowy klej do drewna. Ta wysokiej jakości powłoka łącząca jest nieoceniona przy wszelkich pracach remontowych i montażowych. Łączy ze sobą wszelkie gatunki materiałów, wytwarzając wytrzymałe na czynniki chemiczne spoiny.

Inną metodą wykładania nawierzchni pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – różnokolorowy granulat – również wiązany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten rodzaj tworzywa charakteryzuje się dużymi właściwościami absorpcji uderzeń, stąd też minimalizuje ryzyko wypadku. Do jego dodatkowych pozytywnych cech należy: estetyczny wygląd, a także kompozycję, która umożliwia swobodny wzrost trawy.