Dom ekologiczny i użyte w nim rozwiązania

Kto z nas nie śni o własnym domu? Ale posiadanie go nie jest wcale tak łatwą sprawą. Najważniejszym i decydującym czynnikiem są powody finansowe. Gdy jednak uda nam się już pozbierać
wystarczającą kwotę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów parterowych, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami pomagającymi nam podczas już korzystania nie wyrzucać pieniędzy na darmo.
Kto z nas nie marzy o własnym domu? Jednak posiadanie go nie jest wcale tak banalną rzeczą. Najważniejszym i decydującym elementem są względy finansowe.

Gdy jednak uda nam się już pozbierać zadowalającą sumę na budowę czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów parterowych, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami pomagającymi nam w trakcie już korzystania nie wyrzucać pieniędzy na darmo.

Każdą budowę domu musi poprzedzić dobrze przygotowany projekt domu.

Ekonomiczny dom jest na pewno ciekawym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Metodą do osiągnięcia takiego rezultatu jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną użyto kombinację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to zapewniło mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w gorące dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej panującej na dworze.

Część z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie kupować „kota w worku” powstał dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w podczas roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii zużytej do ogrzewania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, ale także rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki paszport, warto skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Będąc przy temacie oszczędności energii trzeba pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej mający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie chłodnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia. Budowa rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie tego rodzaju systemu w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją domu.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba również wiedzieć jak ją właściwie wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna musi być odpowiednio zrobione – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą odpowiedniego efektu. Najlepiej pracę zlecić fachowemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w własne dłonie może tylko dodać problemów oraz narazić nas na wielkie koszta. Podstawą tego rodzaju ogrzewania jest właściwe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich odległość pomiędzy sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), ponieważ wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych należy zagęścić ilość rur, ponieważ są tam większe straty ciepła.Planując takie ogrzewanie należy szczegółowo zapoznać się z wszelkimi wytycznymi, ponieważ właściwie zrobione zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

budowa tarasu

Autor: LIBET
Źródło: LIBET

Zabezpieczenie naszego domu przed utratą ciepła jest ważne, ale nie najważniejsze. Dużo bardziej istotne jest zabezpieczenie go przed odwiedzinami nieproszonych gości. Pierwszą barierą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a także widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części mieszczącej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut chronieni możemy się oddać znacznie milszym rzeczom. Dekorowanie ścian da nam wiele radości, a przy tym utworzy niesamowity efekt. Z pewnością przydatny okaże się program do projektowania wnętrz (więcej). Bardzo duży wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dobrać nam fototapetę odpowiednią do naszego wnętrza. Mamy również możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy patrzeć codziennie na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś piękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę idealnie nada się datura. Jej ogromne kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał okazje ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc w pełni radować się ich urodą, należy zgłębić tajemnice jej uprawy i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Należy także nie zapominać, że ta piękność jest trująca, dlatego musimy uważać na nasze dzieci i domowe zwierzątka. Kwiaty te z pewnością będą się właściwie komponować z pielęgnowanym i równym trawnikiem. Aby jednak cieszył nasze oko, o trawnik należy właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie możemy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio pielęgnowany, gęsty i wyrównany może pełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech. Nie tak problematyczne, a tak samo ładne są róże, które z pewnością będą nadawać się do każdego ogrodu.

Aby być pewnym, że nasze pociechy bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, warto mieć je na oku. Jeśli akurat nie nie chcemy przebywać na słońcu schronienie da nam altana (sprawdź też: altany przydomowe) ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać różną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku notorycznie pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe. Nie tylko dają owoce, to jeszcze chronią przed promieniami słońca.

Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z zielenią, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy dumni.

Źródło: projektoskop.pl