Domy z cegieł ceramicznych – tradycja, wartość, wysoka odporność

Inwestycja w dom to zwykle jedna z kulminacyjnych decyzji w życiu człowieka. Marzenie o swobodzie, dostęp do tarasu i ogrodu, niechęć do sąsiadów w blokach – przyczyny zmiany zamieszkania na domek wolnostojący są różne. Inwestycja z budową mieszkania nie zakończy się pozytywnie, jeśli dom nie posiądzie solidnych fundamentów.
Budowanie domu to najczęściej jedna z ważniejszych decyzji w życiu człowieka. Chęć niezależności, posiadanie własnego ogródka, niechęć do sąsiadów w wieżowcach – o zmianie zamieszkania na domek decydują przeróżne względy. Całościowy efekt domu nie okaże się pozytywny bez osadzenia go na solidnych i sprawdzonych fundamentach.

pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Źródło: Wienerberger.pl

Od wielu lat o walorach polskich domków decyduje ceramika.Stanowi ona produkt spośród gamy tworzyw tzw. ceramiki budowlanej.

Ten odsyłacz do serwisu (https://dekorianhome.pl/farba-teflonowa) pokaże Ci ciekawe informacje na prezentowany temat, które będą bardzo wciągające i szczegółowo omówią ten wątek.

W znaczeniu budowy domu chodzi o cegły, z których powstają ściany (sprawdź tapety ozdobne) pod przyszłe pomieszczenia. Polacy ciągle kochają cegłę – ponad 44 % właścicieli domków wybiera na budulec swojego domu właśnie cegłę. Dom z cegieł ceramicznych to także przywiązanie do tradycji i kontynuacja tradycji zamków, a później dworków szlacheckich. I forty, i wille szlacheckie budowane były na wypalanej z gliny ceramice.

Zalety ceramiki? Ceramika zapewnia szczelność pomieszczeń i ścian, chroniąc domowników przed nadmiernym hałasem. Kolejnym walorem mieszkanki gliny i wody jest bezpieczeństwo i wytrzymałość. Nie bez powodu stosuje na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi i burzami (sprawdź – więcej na temat ceramiki). Opiera się również żywiołowi ognia. Te walory „kondycyjne” sprawiają, że materiał ceglasty ląduje także na dachach przyszłych domków. Same cegły różnią się między sobą parametrami „mocy”. Ich wartość decyduje o faktycznej wytrzymałości na ścisk, np. 5-a – względnie słabą wytrzymałość na ściskanie, z kolei 20-stka oznacza większe możliwości.

Mimo, że cegła ceramiczna jest wypierana przez nowsze mieszanki, wciąż stanowi o jakości i prostocie wykonania. Zabudowanie ściany z jednej warstwy samą ceramiką to sposób nie tylko bezpieczny, co szybki, sprawdzony i efektywny. Jednowarstwowy mur z cegieł nie potrzebuje dodatkowych pokryć tynkiem, kolejnych inwestycji w utrzymanie ciepła.

Dom z cegieł ceramicznych stwarza wrażenie ciepłego, stałego mikroklimatu. Ma też swoje odzwierciedlenie w oszczędzaniu energii, co przekonuje masę przeciwników cegły. Termika wszystkich ścian jednowarstwowych, z centralnym ogrzewaniem, wentylacją i utrzymującymi ciepło ościeżami okien przyczynia się do ciągłego oszczędzania energii.