Etapy budowy – co jest najważniejsze

Jedna z najistotniejszych decyzji naszego życia została podjęta. Zdecydowaliśmy się budować dom. Oczywiście wcześniej czeka nas cały szereg rzeczy do załatwienia. Ale jeszcze wcześniej czeka nas zakup działki budowlanej. Jeśli zdecydujemy się na kupno teraz, szansa prawdopodobieństwo że wyjdziemy na tym lepiej, niż nasi przyszli sąsiedzi, którzy takową działkę zakupili w okresie od stycznia do czerwca.
Jedna z głównych decyzji naszego życia została podjęta. Chcemy zbudować dom.

Oczywiście przed tym czeka nas cała lista rzeczy do załatwienia. Ale na samym początku czeka nas zakup działki budowlanej. Jeśli postanowimy nabyć ją teraz, szansa szansa że wyjdziemy na tym lepiej, niż nasi przyszli sąsiedzi, którzy takową działkę zakupili w okresie od stycznia do maja.

Wzory pism

budowa domu

Wzory pism z tematyki budownictwa znacznie uproszczą przejście przez ten etap. Najpopularniejsze (lecz niestety najdroższe) są działki przy obrzeżach dużych miast. Ceny gruntów różnią się między sobą w zależności od rejonu Polski w jakim chcielibyśmy się budować. Najdroższe grunty są w okolicy Gdańska, Gdyni i Sopotu, a najmniej zapłacimy za grunty w okolicy Wrocławia.

Jeżeli mamy szczęście, to dość szybko nabędziemy tych kilka wymarzonych arów. Kolejnym etapem do własnego domu są projekty domów a dokładniej wybór tego jedynego, właściwego. Jeśli chodzi nam po głowie budowa domu jednorodzinnego, pomocny może być serwis budowlany Projektoskop. Są tu gotowe projekty domów wykonane przez profesjonalne firmy projektowe.
Baza obejmuje między innymiprojekt domu parterowego,projekty małych domów czy
nowoczesne domy.

Jak wybrać projekt

Każdy, kto szuka koncepcji na swój wyśniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie. To jednak nierozłącznie powiązane jest ze sporządzeniem kosztorysu. Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym, który wykonuje się na różnym poziomie szczegółowości dla następnych etapów realizacji inwestycji budowlanej. Analizując dane udostępnione przez pracownie Dobre domy, wiemy, że chcąc postawić dom pod klucz (więcej) musimy liczyć się z wydatkiem od 230 tyś do nawet 800 tyś zł. Przede wszystkim to zależy od metrażu naszego przyszłego domu.

Ile to kosztuje

Cześć z nas jest już jednak szczęśliwymi posiadaczami wymarzonego domu. Ci doskonale zdają sobie sprawę, że koszt wybudowania domu jak tutaj czy nawet urządzenie jest wysoki, jednak nie kończy się on w chwili wstawienia ostatniej szafy. Własny dom jest skarbonką bez dna. Bo albo coś się po prostu zepsuje i trzeba to naprawić bądź kupić nowe, albo chcemy coś zmienić, przebudować czy przemalować. Jeśli decydujemy się na dobudowanie np. dodatkowego piętra, jako materiał budowlany świetnie nada się cegła. Cegły ceramiczne są wykorzystywane już od zarania dziejów. Zależnie od stopnia wytrzymałości możemy wyróżnić cegły klinkierowe pełne, bez otworów, szczelinowe i drążone.

Równie przydatnym materiałem są pustaki. Dzięki właściwemu ułożeniu ich, jesteśmy w stanie zminimalizować prawie całkowicie powstawanie mostków termicznych. Decydując się na pustaki o wymiarach 36.5 i 38 cm możemy wznosić ściany jednowarstwowe. Dużym powodzeniem w ostatnich czasach cieszą się pustaki szklane czyli luksfery. Poza ciekawym wyglądem mają również wiele innych cech: ochronę przed hałasem, dużą odporność na ściskanie oraz ogień, również stanowią trudną do sforsowania barierę dla złodziei.

Remont łazienki

Remont łazienki jest także dobrym czasem na wykorzystanie luksfer. Na pewno wraz z płytkami stworzą ładny wystrój. Jednak, by całość prezentowała się efektownie i była użyteczna, potrzebna jest fuga. Poza wypełnieniem szczelin między płytkami, także zlicuje je, a czasem nawet ukryje nierówności krawędzi. Wybór fug jest dość obszerny: fugi elastyczne, fugi cementowe, fugi uelastyczniające, a także fugi epoksydowe.

Remont łazienki to właściwy moment na wymianę drzwi. Tu musimy pamiętać, że montaż drzwi w ścianie działowej będzie się różnił od montażu w ścianie nośnej. Ściana nośna przysporzy nam dużo więcej pracy. Należy zacząć od wzmocnienia nadproża i dopiero gdy to będzie wykonane, można wziąć się za kucie otworu drzwiowego, a następnie osadzanie ościeżnicy. W przypadku ściany działowej montujemy nadproże zbrojone (co także składa się z kilku etapów), a następnie montujemy ościeżnice.

Nie można także zapomnieć, że mieszkając w domu, sami musimy dbać o wszystkie instalacje. W szczególności o instalację odgromową. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku jej montażu, jednak „przezorny, zawsze ubezpieczony”. Montaż najlepiej zlecić specowi z uprawnieniami, gdyż dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa zapewni nam bezpieczeństwo prawie w 100%. Istotną częścią takiej instalacji są uziomy. Montuje się je w gruncie, a ich zadaniem jest przejmowanie i rozpraszanie w ziemię prądu.

po budowie

Kiedy wreszcie jesteśmy pewni, iż ostatnio dość liczne burze nie nie stanowią już problemu, a łazienka jest już wyremontowana, możemy zająć się przyjemniejszymi rzeczami. Panie z pewnością poświęcą czas na przyzdobienie okien. Właściwie dobrane dekoracje okna podkreślą indywidualny wystrój naszego wnętrza, bądź też ukryją pewne drobne niedoskonałości. Część Pań z pewnością wybierze klasyczne firanki oraz zasłony, które można fantazyjnie podpiąć. Jednak spora część osób rezygnuje ze standardowego udekorowania okien, decydując się na rolety rolety adaptacyjne bądź żaluzje.

Co dalej

W tym czasie całkowicie nie zainteresowani tematem Panowie, mogą poczytać i pomarzyć o zabawkach. Ale nie takich zwykłych, małych. Chodzi o te dużo większe maszyny budowlane typu koparki, koparko-ładowarki i ładowarki. Mimo, że są to maszyny do robót ziemnych, to skrycie każdy mężczyzna chciałby nimi pojeździć – tak dla frajdy.

A kiedy przyjdzie czas, że maszyny budowlane im się znudzą, to może zastanowią się jak sprawić niespodziankę swoim żonom. Ciekawym prezentem może okazać się „drzewo na tacy” znane również jako Bonsai. Należy jednak również zaopatrzyć się w literaturę fachową, gdyż hodowla ich jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania.

Źródło: projektoskop.pl