Funkcje odbieraków prądu

Inna nazwa odbieraka prądu to pantograf. Ogólniezaakceptowana definicja wyjaśnia, iż odbieraki prądu to składnikipojazdualbonarzędzia zasilanego z zewnątrz energią elektryczną.
Odmienna nazwa odbieraka prądu to pantograf. Powszechnieuznana definicja tłumaczy, iż odbieraki prądu to częścipojazdulubnarzędzia zasilanego z zewnątrz energią elektryczną.

Odbierak prądu integruje się z przewodem jezdnym lub szyną prądową. Mówiąc prościej – urządzenie służy po prostu do odbierania prądu, któryprzeznaczony jest do pracy ogólnej całego urządzenia.
Odbieraki prądu użytkowane są na dachach (megastyro.pl/eps-100-038-dach/podloga.html) lokomotywy elektrycznej, tramwaju czy elektrycznego zespołu trakcyjnego. Wedle innej definicji odbieraki prądu to instrumentywykorzystywane do ruchomego zespolenia stykowego sieci trakcyjnej z elektrycznym układemprzewodnim pojazdu trakcyjnego. Co tak w zasadzieokreślawyraz ‘trakcja’? Trakcja to rodzaj zasilania pojazdu szynowego. Pojazdy tego typuposuwają się po szynach wykorzystując wewnętrzny układ napędowy. Pojazd kolejowy porusza się na kołach lub poduszce magnetycznej – bonusy. Skutkiem tego za pojazd kolejowy należy uznać zarówno pociąg, jak i tRAMwaj, metro czy kolej przemysłową. Wśródpojazdów szynowych możnawyszczególnić pojazdy trakcyjne poruszające się za pomocą własnegoźródła zasilania.
zdjęcie weselne

Autor: JULIAN MASON
Źródło: http://www.flickr.com
możliwości

Autor: Joe Martin
Źródło: http://www.flickr.com
Wyodrębnia się odbieraki górne oraz odbieraki dolne. Odbieraki górne współpracują z siecią trakcyjną, tymczasem dolne odpowiednikipobierają energię z tak zwanej trzeciej szyny (zobacz więcej) prądowej, która prowadzona jest do nich równolegle.

Żeby pobierakaktywował pojazd trakcyjny, należy go dźwignąć do pozycji roboczej. Trzebawięcdoprowadzić do styku z przewodem jezdnym. Użyteczne odbieraki prądu będą pracowaćskutecznie z użyciem sprężonego powietrza.