Gdzie można użyć tego typu materiał konstrukcyjny jak sklejka lotnicza?

Nie od dzisiaj jest wiadome, że taki materiał jak sklejka posiada obszerne zastosowanie w różnorodnych branżach. Popularna jest sklejka, jaką wykorzystuje się w lotnictwie, chociażby przy konstruowaniu szybowców.
Nie od dziś jest wiadome, że taki surowiec jak sklejka ma obszerne zastosowanie w różnych dziedzinach. Często wykorzystywana jest sklejka, jaką stosuje się w lotnictwie, chociażby przy budowie szybowców.

Tego typu sklejka lotnicza zalicza się do najlepszych gatunkowo sklejek, gdyż odznacza się bardzo dużą klasą, dokładnością wykonania i wytrzymałością.

Sklejka jest to materiał, jaki produkuje się klejąc cienkie warstwy drewna. W przypadku sklejki lotniczej, prawie w każdym wypadku produkuje się ją z brzozy i przy zastosowaniu odpornego na działanie wody kleju. Tego typu wodoodporna sklejka lotnicza mogłaby posiadać nawet zaledwie 0,4mm grubości, a być wyprodukowana z aż 3 warstw. Trzeba jednak wspomnieć, że obecnie wykonuje się z niej głównie elementy o mniejszym znaczeniu, jeżeli chodzi o taką strukturę. Zamiennie stosuje się ją przy remontach starych szybowców lub w modelarstwie. Ważną cechą takiej sklejki jest to, że posiada ona jednolitą kolorystycznie, jasną powierzchnię.
pokój dziecka

Autor: TORLYS
Źródło: TORLYS
Taka sklejka jest także bardzo wytrzymała na różnego rodzaju uszkodzenia czy zniekształcenia. Do tworzenia sklejki lotniczej stosuje się żywicę fenolową, która ma dużą odporność na działanie wody o dużej i niskiej temperaturze, a także na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Tego typu wodoodporna sklejka lotnicza jest produkowana przez zakłady, które posiadają wyspecjalizowaną prasę. Przykładowo sklejka z forniru mogłaby być wyprodukowana z trzech warstw o grubości np. 0,75 milimetra oraz kosztować tylko paręnaście złotych za 1 m kw.

Dla zestawienia sklejka stworzona z brzozy lotniczej kosztuje nawet kilkanaście razy więcej. Sklepy, które posiadają w swojej ofercie tego typu sklejkę, często proponują ją po prostu przez internet.