Gdzie poszukiwać części zamiennych do sprzętów elektronicznych i jak wytłumaczyć konieczność ich naprawy?

Przy wielkim wyborze elektroniki i jej masowej dostępności na rynku, przeciętny Kowalski bez trudu zamienia zużyte modele na nowe. Są jednak sytuacje, w których bardziej opłaca się poszukać elementów do naprawy, niż nowoczesnego towaru w salonie. Rozpatrzmy więc jedną z takich sytuacji.
Przy ogromnym wyborze elektroniki i jej masowej dostępności na rynku, przeciętny Kowalski bez trudu wymienia wysłużone modele na nowe. Są jednak sytuacje, w których bardziej opłaca się poszukać części do naprawy, niż nowoczesnego towaru w sklepie. Rozpatrzmy zatem jedną z takich sytuacji.

Części , śruby

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Wyjeżdżamy na długo wyczekiwane wakacje i zabieramy ze sobą nasz ulubiony, mały, przenośny turystyczny telewizor. Pewnego upalnego dnia nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa. Szybko okazuje się, że bez wysiłku usuniemy awarię. Warunek jednakże jest następujący: wymiana jednej z wielu części. To trochę bezsensowna sytuacja, bo nie każdy przecież zna się na odbiornikach telewizyjnych. Wystarczy jednak, że uszkodzi się część obudowy z plastiku i użytkowanie sprzętu nie jest już bezpieczne, a sam jego wygląd daleki jest od eleganckiego.

Tak czy owak, przypominamy sobie, że kilka dni temu widzieliśmy wielki billboard z wyrazami: części rtv w Olsztynie. Ponieważ miejsce to jest teraz już niemożliwe do zlokalizowania, szybko wertujemy kartki miejscowej prasy z ogłoszeniami lub wpisujemy rzeczone hasło części rtv w Olsztynie w wyszukiwarkę, by odnaleźć np. .

Poszukując części zamiennych trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie, ile lat ma zepsuty odbiornik telewizyjny. Jeśli jest w miarę nowy, to i części na pewno będą łatwe do odszukania. W przypadku posiadania starszego modelu trzeba czasem wykazać się większą pomysłowością i poszukiwać nie tylko w przyległych sklepach. Jeżeli ktoś darzy swój telewizor lub radioodbiornik szczególnym sentymentem, łatwo się nie podda.

zbliżenie na prostownik

Autor: Darren Kirby
Źródło: http://www.flickr.com
Poszukiwania trzeba rozpocząć od własnego poddasza bądź innej rupieciarni naszego mieszkania. Jeżeli nawet nie znajdziemy tam żadnych elementów, to możemy wykorzystać te pozyskane ze starych, zepsutych urządzeń. Następnymi miejscami poszukiwań bywają komisy, sklepy ze starociami, aukcje w internecie. W dużych metropoliach organizowane są giełdy, zwane też pchlimi targami, a w małych miastach, przy okazji miejscowych uroczystości, zjawiają się handlarze starociami. Nasi znajomi lub [FireTMS] członkowie bliskiej lub dalekiej rodziny też z pewnością posiadają mnóstwo, często niepotrzebnych już nikomu, części sprzed kilkudziesięciu lat. Kiedy szukanie na własną rękę nie przyniesie założonych efektów, udamy się pewnie do najbliższego punktu naprawy, licząc, że specjalista posiada interesującą nas część i będzie mógł zreperować nasz odbiornik telewizyjny. Takie miejsca odwiedzą szczególnie osoby starsze, ceniące sobie niegdysiejszą trwałość wykonania najróżniejszych sprzętów, nie tylko tych z gatunku radiowo-telewizyjnych. W inny sposób sądzi młode pokolenie. Szybki postęp techniki sprawia, że dostępne są coraz nowocześniejsze sprzęty, które notabene, są traktowane jak jednokrotnego użytku. Nie dziwi fakt, że młody człowiek wyjeżdżający na wakacje, nie zauważy napisu części rtv w Olsztynie, choćby byłby on umieszczony na najbardziej widocznym bilbordzie w regionie.