Jak dużo zarabiają w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju są w stanie zarobić naprawdę dużo. Ich średnia wypłata może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału bieżącego roku.
ProgRAMiści w naszym kraju mogą zarabiać rzeczywiście wiele. Ich średnia wypłata może wynieść czasem 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika ze stworzonego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest oczywiście dużo zmiennych, od których zależna jest ostateczna wielkość wynagrodzeń. Przykładowo programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, zaś ten, który posiada własną działalność na zasadzie B2B: 12000 zł netto. Jakie technologie są obecnie w najwyższym stopniu opłacalne – w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy złotych) czy Angular (12 tys. brutto).

Wciąż interesuje Cię ten tekst? Wejdź w wybrany link i tam znajduje się autorska witryna, gdzie znajdziesz ekstra wiadomości.

Niezależnie od formy pracy niezwykle atrakcyjną opcją od dużej ilości lat jest język Java (obecnie średnio jest to 11000 złotych brutto w wypadku umowy o pracę i nieco więcej niż 14000 zł netto w przypadku B2B). Pensje brutto według technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy zł, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 zł, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 zł.

Programista pobiera odmienne sumy w wypadku formy współpracy, tzn. zarabia nieco mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej oraz jego pensje odróżniają się od stopnia zaawansowania. W obu przypadkach odmienność wynosi kilka tys. zł na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak rozpocząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni we współczesnym świecie. Niestety wciąż ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z tego, że aktualnie utrzymuje się ogólne przeświadczenie, jako by nauka była ciężka i długotrwała.

To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym stanowisku, jednak osoby zainteresowane mogłyby skorzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez różne serwisy internetowe. W czasie tego typu bootcampu ukierunkowuje się uczestników do rozpoczęcia kariery na poziomie juniora.