Jak należy projektować toalety publiczne, ażeby spełniały swoją rolę? Co powinno w nich być?

Toaleta ulegała zmianie na przestrzenie wieków. Pierwsze informacje o toaletach sięgają czasów Starożytnego Rzymu. Jak wszyscy wiemy łaźnie rzymskie to były miejsca, gdzie oprócz załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb, byliśmy w stanie spotkać się, ażeby spokojnie porozmawiać. Miejsca takiego typu były pod gołym niebem, mocno również różniły się od toalet, które poznaliśmy dzisiaj.
Toaleta zmieniała się na przestrzenie wieków. Pierwsze doniesienia o toaletach pochodzą z czasów Starożytnego Rzymu. Jak wszyscy wiemy łaźnie rzymskie były to miejsca, gdzie oprócz załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, można było spotkać się, żeby spokojnie porozmawiać. Miejsca takiego typu znajdowały się pod gołym niebem, dość silnie również różniły się od toalet, jakie znamy w dzisiejszych czasach.

szczotki wc

Autor: Arjen Rienks
Źródło: http://www.flickr.com
meble
Obecnie, toalety ogólnodostępne mogą być źródłem wielu frustracji. Różne są przyczyny, lecz najczęściej denerwujemy się, gdyż jest zalana podłoga, słabe oświetlenie, brak papieru czy nieprzyjemny zapach. Żeby tak nie było powinniśmy tak projektować toalety, ażeby były to miejsca jak najlepiej przypasowane do naszych wymagań pod każdym względem. Ludzie dość często nie szanują tego typu ogólnodostępnych miejsc, jak toaleta publiczna. Tak więc materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych powinny być trwałe i odporne na przejawy wandalizmu.
drzwi wejściowe

Autor: George M. Groutas
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku znajdziemy wiele tego rodzaju materiałów, spośród tej szerokiej oferty bez problemu można wybrać najbardziej właściwe materiały do wykończenia. W każdej toalecie powinny znaleźć się pewne niezbędne elementy. Muszą być tam kosze toaletowe, najkorzystniej jak są w sąsiedztwie umywalek – Impeco.

Niezbędne są odświeżacze powietrza, gdyż dzięki nim wizyta w toalecie publicznej nie będzie przykrym doświadczeniem. W każdej toalecie powinny znaleźć się środki dezynfekujące, bo podobnie jak odświeżacze powietrza odpowiadają one za poczucie czystości w takim miejscu.

Jeśli nie masz pewności, czy opublikowane na niniejszej witrynie informacje są dość rzetelne, to zobacz źródło, które zostało wykorzystane do zredagowania tego artykułu.

W pewnych toaletach mamy także szczotki wc lub nakładki na sedes albo płyny do ich czyszczenia – kliknij i zobacz -> szczotki wc. Jeszcze kolejne wymagania pojawiają się, gdy mowa o toalecie dla niepełnosprawnych. Ich budowa związana jest z zupełnie innymi przepisami.

Już w czasie projektowania albo przebudowy powinniśmy ustalić, gdzie będą znajdować się drzwi wejściowe. Powinny one być szersze, aby użytkownik na wózku inwalidzkim był w stanie bezproblemowo dostać się do środka. Jest to związane z przeznaczeniem na tego rodzaju toaletę bardziej znacznej przestrzeni, ponieważ jest to pomocne w manewrowaniu wózkiem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, aby umywalka była w zasięgu ręki z pozycji siedzącej. Inne kwestie to umieszczenie uchwytów oraz poręczy dla osób niepełnosprawnych, które dają możliwość samodzielnego korzystania z toalety.