Jak poprawnie zainstalować drzwi wewnętrzne?

Nawet najpiękniejsze panele położone na posadzce nigdy nie będą wyglądały doskonale, jeśli nie będą skończone listwami przypodłogowymi. Niezwykle podobnie ta kwestia przedstawia się z drzwiami.
Nawet najpiękniejsze panele położone na posadzce w żadnym przypadku nie będą wyglądały doskonale, jeżeli nie będą skończone listwami przypodłogowymi. Bardzo analogicznie ta kwestia wygląda w przypadku drzwi.

klientów

Autor: Indeco
Źródło: Indeco
listwy wykończeniowe do drzwi

Źródło: sxc.hu
Nawet najpiękniejsze drzwi nie będą prawidłowo się przedstawiały, jeżeli nie będą wykorzystane listwy wykończeniowe do drzwi. Niestety, podobnie jak w dużej ilości innych wypadkach, o wyniku końcowym decydują detale. Podstawowe części drzwi to futryna oraz skrzydło drzwiowe. Zatem pierwszym etapem do zamknięcia konkretnego pokoju jest osadzenie ościeżnicy. Można by ją zainstalować wtedy, gdy ściany i posadzki są już dokończone.

Jeżeli masz ochotę poznać jeszcze inne materiały na omawiany tutaj wątek, to zobacz to ważne źródło (http://eshop.pronar.com.pl/klucze-gedore-2) – ono też jest bardzo cenne.

Do doboru mamy ościeżnice stałe oraz ościeżnice nastawiane, przy czym sposób montażu jest relatywnie zbliżony. Najpierw trzeba umieścić zawiasy, a w następnej kolejności przystąpić do złożenia wszystkich belek futryny. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie kątów prostych między belkami oraz na zamontowanie listwy progowej, która znacznie ułatwi montaż.

Oczywiście, dla zachowania porządku jedynie trzeba wspomnieć, że rozstaw więźb bocznych musi być jednakowy na całej ich długości. Przy montowaniu listwy wykończeniowej do drzwi trzeba bardzo dokładnie postawić i sprawdzić poziom belki wierzchniej oraz piony więźb bocznych. Kolejnym stadium jest unieruchomienie ościeżnicy oraz umieszczenie w pojedynczych narożnikach tzw. klinów drewnianych, dzięki którym uda się skorygować położenie ościeżnicy. Usytuowanie kołków rozporowych i dokręcenie śrub pozwoli na założenie skrzydła drzwiowego i na zbadanie zgodności osadzenia ościeżnicy.

Jeśli wszystko jest w porządku, należy zdjąć skrzydło drzwi, i założyć rozpórki i wypełnić pianką montażową ubytki pomiędzy murem a ościeżnicą. Dopiero po całkowitym wyschnięciu oraz utwardzeniu się pianki trzeba wyeliminować kliny, rozpórki i progowe lamówki montażowe.