Jak urządzić niewielki ogródek?

Aranżacja ogrodu, szczególnie niedużego ogrodu nie zawsze jest prosta. Dobrze zaaranżowany nieduży ogródek to staranne połączenie elementów architektonicznych z roślinami.
Niewielki ogródek częstokroć jest osłonięty litym ogrodzeniem, kreuje salon na powietrzu, jakiego najistotniejszą częścią jest miejsce do odpoczynku.
Aranżacja ogrodu, szczególnie niewielkiego ogródka nie zawsze jest prosta. Dobrze zaaranżowany niewielki ogródek to staranne zestawienie fragmentów architektonicznych z roślinami.
Mały ogród często jest osłonięty litym płotem, kreuje salon na świeżym powietrzu, jakiego najważniejszą częścią jest miejsce do relaksu.

Trawnik

Autor: Peter Kaminski
Źródło: http://www.flickr.com
Maki

Autor: _Skender_
Źródło: www.flickr.com
W niewielkim ogródku równie istotne jak roślinki będą fragmenty architektoniczne, przykładowo nawierzchnie, schodki bądź murki. Surowce, z jakich są zrealizowane, muszą pasować do architektury domku.
siatka do siatkówki

Autor: www.homejobsbymom.com
Źródło: http://www.flickr.com

Mały ogród (ogrody Warszawa) tworzy układ statyczny, w jakim nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślin. Obserwowany z bliska – za każdym razem musi być wypielęgnowany i dopracowany w detalach. Układ roślinek a także fragmentów małej architektury w niedużym ogrodzie musi być prosty; nazbyt duże ich nagromadzenie spowoduje odczucie nieładu. Jeśli jest wystarczająco wiele powierzchni, przestrzeń nieogromnego ogrodu możemy podzielić kępami roślinek bądź fragmentami architektonicznymi w taki sposób, by nie było widać jej krańców; da to złudzenie, że jest ogromniejsza. Szczególnym przypadkiem jest malutki ogródek miejski. Ograniczony murami budynków jak też płotu, nie większy aniżeli pokój, kreuje patio, jakiego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzone są tylko po bokach czy też w donicach, które możemy przestawiać, tworząc nowe kompozycje.

W niedużym ogrodzie z założenia nie będzie dorodnych roślinek, zaś ważną rolę grają elementy architektoniczne. Jeśli wystarczy miejsca w twym ogrodzie, z pewnością warto zatroszczyć się o rekreację – starczy przykładowo rozwieszona pomiędzy drzewkami siatka do siatkówki.