W jaki sposób władze miasta i państwowe ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym, a co wymaga poprawy?

Każdy z nasz co dzień pokonuje mnóstwo schodów, czy to idąc na pocztę, do banku, czy po prostu do hipermarketu, w celu nabycia artykułów spożywczych. Wydaje nam się, iż jest to najprostsze co może być i prawie nie zauważamy kolejnych, przeskakiwanych przez nas przeszkód. Jednak dla osób niepełnosprawnych, dla przykładu takich poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego, najmniejsza wyprawa poza dom jest dużym wyzwaniem. Na szczęście obecne władze podejmują wszelkie starania, aby takiej grupie osób ulżyć choć odrobinę już i tak bardzo skomplikowane życie.
Większość z nasz co dzień pokonuje mnóstwo stopni, czy to idąc na pocztę, do urzędu miasta, czy po prostu do hipermarketu, w celu kupienia artykułów spożywczych. Zdaje nam się, iż jest to niezwykle proste i prawie nie widzimy następnych, przeskakiwanych przez nas przeszkód. Jednakże dla ludzi niepełnosprawnych, na przykład takich jeżdżących przy pomocy wózka inwalidzkiego, najmniejsza wyprawa poza własne mieszkanie jest ogromnym wyzwaniem. Na szczęście obecne władze podejmują wszelkie starania, aby takiej grupie osób ułatwić choć odrobinę już i tak bardzo skomplikowane życie.

Wózek inwalidzki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Pierwszym miejscem, gdzie reformy są najbardziej widoczne jest wyposażenie toalet miejskich. W wielu miejscach wszelkie ich elementy takie jak dla przykładu suszarka do rąk zostały umocowane na wysokości dostępnej dla osób jeżdżących na wózkach. Oczywiście w coraz większej liczbie miejscowości powstają toalety do użytku publicznego specjalnie przystosowane do takich wymagań. W takich miejscach istnieją profesjonalne uchwyty i poręcze wyprodukowane z materiału zapewniającego absolutny brak poślizgu, przez co można pewnie się z nimi podciągnąć, bez wizji upadku. W tak pomocnych miejscach wyposażenie toalet ułatwia życie, też osobom niedowidzącym. Między innymi przez powiększanie czcionki wszelkich napisów i parokrotne zwiększanie guzików, w które wyposażana jest suszarka do rąk, czy też dozownik mydła – . Innymi miejscami, w których reformy są dokładnie widoczne są też wejścia do wszystkich budynków publicznych takich jak, na przykład poczta, bank, czy urząd miasta. Montowane są tam specjalistyczne windy dla niepełnosprawnych dające możliwość szybkiego i przede wszystkim bezpiecznego dotarcia do budynku. Jednakże prawdą jest, iż na tym reformy nie powinny się kończyć, gdyż do zrobienia jest jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim mowa tu o metodę na pokonanie problematycznego zagadnienia, jakim niezaprzeczalnie są klatki schodowe umieszczone w wysokich blokach.

schody

Autor: Marcin Chady
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdy ma bowiem windę, a znaczna ilość nie ma nawet pochylni dla wózków inwalidzkich. Z tego powodu ludzie niepełnosprawni tracą swoją niezależność i pragnąc wydostać się z mieszkania zmuszeni są pytać o pomoc, co z pewnością może okazać się denerwujące. Dokładnie widać więc, że mnóstwo wprowadzonych reform, znacznie ułatwia życie osób niepełnosprawnych. Jednak wszystko pokazuje, że naprawdę sporo rzeczy wymaga jeszcze modernizacji – Impeco Sp.

Czy jesteś zdania ten wątek jest niezwykle pasjonujący? Jeśli tak uważasz, to wejdź na pełny tekst – tam znajdziesz równie absorbujące informacje.

z o.o.Sp.k..