Jaka powinna być min. grubość otuliny zbrojenia wykonanego z betonu?

Otuliną określamy grubość powłoki betonu od krawędzi elementu żelbetowego do prętów, która ochrania wzmocnienie przed szkodliwym wpływaniem siedliska.
Zbrojenie różnorodnych elementów konstrukcyjnych budynku może niestety ulegać uszkodzeniu dla przykładu pod wpływem wysokiej temperatury lub kwaśnego podłoża.
Otuliną określamy grubość powłoki betonu od krawędzi komponentu żelbetowego do prętów, która ochrania zbrojenie przed niszczącym oddziaływaniem siedliska.
Wzmocnienie różnych składników konstrukcyjnych domu może niestety ulec zepsuciu dla przykładu pod wpływem dużej temperatury albo kwaśnego podłoża.

Z tego powodu grubość otuliny nosi nazwę w zależności od czynników niszczących, klasy betonu, planowanego okresu użytkowania domu, etc. Otulina jest łatwa do uzyskania, kiedy wykorzystuje się tzw. podkładki dystansowe wykonane z zaprawy cementowej albo tworzywa sztucznego. Uszczelki z tego typu tworzywa są zazwyczaj produkowane w formie krążków z otworkiem w środku, w który trzeba włożyć drut zbrojeniowy. Podkładki betonowe natomiast z niewielkimi klockami, w których zatopione są 2 druty metalowe, którymi prętami przymocowuje się do pręta zbrojeniowego podkładkę.

otulina

Autor: Yankee Candle
Źródło: Zapachdomu.pl
image - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Minimalna grubość otuliny może być zmniejszona o 5 mm w elementach stworzonych z betonu, którego wytrzymałość jest o dwie jakości bardziej znacząca od wskazanej.

Pamiętaj, że jesteśmy w serwisie (http://www.convi.pl/gumowanie-bebnow/). Oczekujemy na Ciebie z następnymi wpisami, które są bardzo interesujące. Myślimy, że namówimy Cię do kliknięcia w ten link.

Minimalna grubość otulenia ze względu na działanie rdzy może być ponadto pomniejszona, jeśli szczegółowe omówienia wedle aprobaty technicznej towaru użyto stali nierdzewiejącej lub użyto inne specjalne środki zabezpieczenia, użyto beton szczelny o odpowiednim składzie, na płaszczyźnie betonu wykonano poza tym powłokę zabezpieczającą albo zastosowano tzw. obetonowanie.

Najmniejsze grubości otuliny zbrojenia w częściach o nierównej lub porowatej czy pofałdowanej powierzchni (dla przykładu przy odsłoniętym kruszywie) zwiększa się przynajmniej o 5 mm. Jeżeli beton układany będzie bezpośrednio na gruncie, to otulina może mieć długość nie mniejszą niż 75 milimetrów, a jeśli na podłożu betonowym – nie mniejsza niż 40 milimetrów.