Jaki agregat prądotwórczy faktycznie warto zakupić? Na jakie rzeczy dobrze jest zwracać uwagę?

Coraz częściej można spotkać się z awarią sieci energetycznej, taki problem może dotknąć całkiem sporo osób. Tym częściej ten problem staje się ważny w czasie zimy, wtedy jest duże prawdopodobieństwo, iż zasilanie będzie niewystarczające. W niektórych domach oznacza to spore kłopoty, to znaczy problem z ogrzaniem, a przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, może być trudno dać sobie radę. Z tego powodu wciąż większa ilość osób rozważa kupno dodatkowego źródła zasilania. Tego typu źródłem jest agregat prądotwórczy. W jaki sposób kupić właściwy model?
Coraz częściej możemy spotkać się z awarią sieci energetycznej, ten problem może spotkać całkiem sporo osób. Szczególnie ten problem staje się ważny zimową porą, w tym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zasilanie będzie niewystarczające. W wielu domach zwiastuje to spore kłopoty, to znaczy brak ogrzewania, a przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, może być ciężko dać sobie radę. Z tego powodu coraz większa ilość ludzi rozważa kupienie zapasowego źródła zasilania. Tego typu źródłem jest agregat prądotwórczy. Jak wybrać najlepszy model?

W czasie wyboru agregatu prądotwórczego należy pomyśleć nad kilkoma kwestiami. Podstawowa odnosi się do tego, jakiego typu urządzenia planujemy podłączyć do naszego agregatu. Odbiorniki dzielą się zaś pod kątem zasilania, którego wymagają. Mamy więc agregaty prądotwórcze jednofazowe jak również trójfazowe. Te pierwsze potrzebują napięcia 1~230 V. To urządzenia o małej mocy, dlatego najczęściej w tej kwestii mowa o rzeczach zaliczanych do gospodarstwa domowego, silnikach elektrycznych jednofazowych. Czytaj więcej o agregatach prądotwórczych.
agregat

Autor: Honda
Źródło: Honda
Odbiorniki trójfazowe charakteryzują się dużą mocą, to znaczy obejmują takie urządzenia jak kuchnie AGD trójfazowe oraz ogrzewanie elektryczne. Agregaty jednofazowe są najlepsze dla ludzi, którzy nie chcą zasilać za ich pomocą urządzeń trójfazowych. W tej sytuacji zalecane jest stosowanie także dodatkowego przewymiarowania. Zapotrzebowanie odbiorników rezystancyjnych na moc powinna wynosić choć 1,2 więcej od mocy znamionowej urządzenia. Podczas gdy dla odbiorników indukcyjnych agregat powinien posiadać zapotrzebowanie mocy chociażby trzy razy większe aniżeli moc znamionowa urządzenia. – czytaj więcej.

Dlaczego tak jest? Powodem takiego stanu rzeczy są prądy rozruchowe konkretnych sprzętów, przykładowo moc pobierana podczas rozruchu silnia elektrycznego jest w stanie być dwa a nawet cztery razy większa, aniżeli jego zapotrzebowanie na moc podczas normalnej pracy. Jeżeli nabywamy agregat trójfazowy to tak naprawdę kupujemy urządzenie o uniwersalnym charakterze, gdyż jesteśmy w stanie pod niego podłączyć w tym samym czasie urządzenia jednofazowe, jak i trójfazowe, a to dlatego, iż istnieje komplet wejść – trójfazowych i jednofazowych.