Jakie funkcje spełnia każdy olej do silnika?

Rodzaj oleju do silnika jest bardzo istotny i przy jego wybieraniu należy mieć na uwadze wiele różnych parametrów. To, czy jednostka napędowa jest dostosowana do benzyny, czy też jest ona wysokoprężna, jest jedynie podstawowym kryterium.
Rodzaj oleju do silnika jest niezwykle ważny i przy jego wybieraniu trzeba brać pod uwagę wiele różnych parametrów. To, czy jednostka napędowa jest dostosowana do benzyny, czy też jest to silnik Diesla, jest jedynie podstawowym kryterium.

obrazek - deski

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Nie mniej ważna jest jego jakość czy też terminowa wymiana. Są również pozostałe czynniki.
Posiadają one wpływ m.in. na solidność elementów takiej jednostki. Z tego też powodu innego rodzaju olej musi być wykorzystywany w silnikach nowo powstałych samochodów, a inny w takich, które są mocniej zużyte. Wszystkie aspekty pełnią przeróżne funkcje, ale mają jeden cel: zapewniać długą i bezawaryjną pracę jednostki napędowej. Oleje silnikowe posiadają również na celu zmniejszać tarcie pomiędzy działającymi elementami jednostki napędowej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tarcie występujące między cylindrami a tłokami.

Miałeś szansę przeglądnąć tutaj masę interesujących artykułów, czyż nie? Tak samo moja strona internetowa czeka na Ciebie pod poniższym linkiem, a tam sporo detali.

Mają również wpływ na redukcję zużycia paliwa czy nawet hałas dochodzący od działającego silnika. Ponadto tego typu olej chłodzi pracujące części i usuwa nieczystości, które są przechwytywane przez filtr oleju. Właśnie z tego powodu trzeba go zmieniać przy okazji każdej wymiany oleju. Niezwykle ważna jest punktualność i systematyczność przeprowadzania tej czynności. Ponadto trzeba dbać o jego właściwy poziom.

LED

Autor: Armacell
Źródło: Armacell

Naturalnie sam olej to nie wszystko. Równie ważny jest system smarowania. Za właściwe ciśnienie smarowania odpowiedzialna jest pompa oleju. Sam olej składa się w większości (na poziomie ok. 80%) z tzw. bazy olejowej, jaka w wypadku nowoczesnych olejów jest rezultatem syntezy chemicznej. Ok. 6% zawartości oleju przedstawiają regulatory lepkości, które wpływają na właściwą pracę jednostki napędowej w różnorodnych temperaturach. Tego typu parametr posiada mało wspólnego z gęstością.

Jeszcze innymi elementami tego produktu są uszlachetniające dodatki, których zadaniem jest zneutralizowanie produktów spalania czy opieka elementów silnika przed korozją czy też redukujące powstawanie osadów na ściankach cylindrów.