Jakie prace robi ślusarz i jaką szkołę należy skończyć, żeby wykonywać ten zawód?

Ślusarz jest rzemieślnikiem, który specjalizuje się przeważnie obrabianiem metalu. W zależności od specjalizacji, ślusarz może posiadać przeróżne zadania i może używać różne technologie do swojej pracy.
Ślusarz jest rzemieślnikiem, który zajmuje się przeważnie obrabianiem metalu. W zależności od specjalności, ślusarz może mieć przeróżne zadania i może stosować różne technologie do swej pracy.

budowa

Źródło: pixabay
Ślusarz robi na przykład zamki, okucia do drzwi i okien, kraty, zbiorniki i modeluje płaskowniki. Osoba, która pracuje na tym stanowisku powinna posiadać wykształcenie zawodowe o kierunku ślusarskim. W wypadku ślusarza stalowych konstrukcji, musi posiadać on również ukończony kurs spawacza elektrycznego oraz gazowego. Ślusarz wyrobów artystycznych powinien posiadać ukończony kurs albo odmienną szkołę o wydziale ślusarstwa artystycznego. Poza tym, taki pracownik musi wyróżniać się predyspozycjami technicznymi, umiejętnościami manualnymi oraz dokładnością. Ślusarz zazwyczaj działa w pomieszczeniu zamkniętym. Tylko ślusarz stalowych konstrukcji mógłby połowę swego czasu pracy wykonywać czynności na otwartym powietrzu. Praca ślusarza jest to praca indywidualna oraz bardzo rutynowa. Tego typu pracownik musi wykazywać się bardzo dobrą formą fizyczną. W tego typu pracy umiejętności ślusarskie są konieczne.
Ogród z pięknym trawnikiem

Autor: Berlt Watkin
Źródło: https://www.flickr.com
Ślusarz może być zatrudniony w warsztacie przemysłu maszynowego, w warsztacie samochodowym, w fabrykach sanitarnych albo w serwisach renowacji sprzętu domowego.

Zamieszczone w tym miejscu artykuły są według Ciebie zbyt lakoniczne? Jeżeli tak, to wejdź na stronę zagłówki do łóżek tapicerowane, na której znajdziesz zbliżone zagadnienia.

Zarobki ślusarza uzależnione są od typu wykonywanej pracy i od budżetu zakładu, który zatrudnia takiego ślusarza. Zarobki ślusarza kształtują się w granicach od 1800 do 3300 złotych. Ślusarz musi posiadać dyplom, który będzie potwierdzał jego umiejętności zawodowe. Dzięki takiemu dyplomowi pracodawca ma gwarancję, że zatrudnił fachowca, którego nie trzeba będzie uczyć wszystkich czynności. Żeby otrzymać certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe, należy zapisać się na specjalny kurs, który organizowany jest przez policealną szkołę.

Najczęściej twa on półtora roku oraz kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Gdy uczeń dostał pozytywny wynik z obu tych części, otrzymuje uprawnienia, które zezwolą mu podjąć pracę w zawodzie ślusarza.