Jakie wiertło dobre będzie do drewna, a jakie do matalu?

Dziś możemy znaleźć wiertarki rozmaitej wielkości czy też różniące się wzajemnie jakością wykonania i ceną. Jednak nawet najmocniejsza wiertarka nie będzie działać dobrze bez dobrze dobranego wiertła.
Aby prawidłowo wywiercić dziurę, niezbędne nam dobrze wybrane wiertło.
Dziś można kupić wiertarki różnej wielkości czy też różniące się od siebie mocą oraz ceną. Jednak nawet najlepsza wiertarka nie będzie działała dobrze bez właściwie wybranego wiertła.
Aby dobrze wywiercić otwór, niezbędne nam dobrze wybrane wiertło.

fontanna domowa

Autor: Jim G
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno to bardzo często stosowany surowiec w pracach wykończeniowych. Można dzisiaj spotkać mnóstwo typów wierteł do drewna. Odróżniają się one wielkością. Najbardziej popularnym wiertłem dostępnym w marketach, jest wiertło kręte. Takie wiertło mogłoby być śmiało używane do wykończeniowych robót i do pogłębiania dziur. Atutem takich wierteł jest wielka precyzja wiercenia. Odmiennym typem wiertła do drewna jest wiertło płaskie. Inaczej nazywane jest piórkowym lub łopatkowym. Tymi wiertłami można robić otwory większe. Nie jest wiertłem tak precyzyjnym jak wiertło kręte, lecz znakomicie sprawdzi się do tworzenia dziur, jakich średnica dochodzi do 45 mm.
Drewnopodobne folie dekoracyjne pozwalają nadać profilom PCV klasyczny wygląd drewnianej stolarki

Autor: Polskie Okna
Źródło: Polskie Okna
Wierteł do drewna nie wolno wykorzystywać do wiercenia w metalu. Są one za miękkie. Są wiertła uniwersalne, jakie wykorzystuje się do wiercenia w sztucznych tworzywach, drewnie oraz metalu.

Uważasz, że opisane informacje są godne uwagi? Świetnie, więc z pewnością szczegóły tu pergole tarasowe łódź zamieszczone też Cię zainteresują.

Takimi wiertłami można wywiercić otwór w miedzi, mosiądzu i innych miękkich metalach. Doskonale będą się sprawdzać do użytku w domu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy oczekują dużej precyzji i wytrzymałości. Odmiennym typem wiertła do metalu jest wiertło kobaltowe. Nadają się one do profesjonalnego zastosowania przy twardych oraz miękkich metalach. Są do 6x bardziej odporne niż ich zamienniki wyprodukowane ze zwykłej stali.

Powłoka kobaltu sprawia, że ostrze jest twardsze oraz ułatwia zrobienie otworu w twardym metalu. Wiertła stożkowe mogą się nadawać do dokładnego rozwiercania oraz centrowania w różnorodnego rodzaju blachach, tworzywach sztucznych oraz stali szlachetnej.