Jakiego rodzaju formalności musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?

Z pewnością wielu osobom marzy się własny jednorodzinny dom. Kojarzy nam się między innymi z wygodą, posiadaniem własnego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze kiedy tylko mamy ochotę. Czy jednak warto pochopnie podejmować tak ważną decyzję pod wpływem pozytywnych wizji i emocji. Warto wiedzieć jak wyglądają etapy takiego procesu oraz jakie formalności należy załatwić, by wiedzieć co przed nami. Kupienie gruntu i decyzja o lokalizacji to właściwie początek ważnych decyzji. Trzeba brać pod uwagę to, jakie są plany rozwoju tej okolicy jak i jakie udogodnienia dostępne są na miejscu, chodzi o markety, szkoły, dobrą komunikację miejską.
Z pewnością wielu osobom marzy się własny jednorodzinny dom. Jest on kojarzony między innymi z wygodą, dostępem do własnego ogrodu, możliwością siedzenia na dworze kiedy tylko mamy ochotę. Czy jednak dobrze jest pochopnie podejmować tak ważną decyzję pod wpływem pozytywnych wizji i emocji. Trzeba wiedzieć jak wyglądają etapy tego procesu oraz jakie formalności trzeba załatwić, by wiedzieć co nas czeka. Kupno działki oraz decyzja o lokalizacji to właściwie początek istotnych decyzji. Trzeba brać pod uwagę to, jakie są plany rozwoju tej okolicy oraz jakie udogodnienia mamy na miejscu, to znaczy markety, przedszkola, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną rzeczą będzie wypis z planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzja dotycząca warunków zabudowy. Po tego typu dokumenty należy pójść do Urzędu Gminy. Później trzeba będzie sprawdzić jeszcze inne rzeczy, a mianowicie jakie są możliwości przyłączenia gazowego, energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Należy udać się do właściwych zakładów z prośbą o wydanie warunków technicznych tego typu złączy. Wydaje się, że to już całkiem dużo, jednak to jeszcze nie koniec, gdyż będą potrzebne jeszcze dokumenty od zarządu dróg, na jakich znajduje się decyzja o możliwości połączenia naszego gruntu z najbliższą drogą publiczną, tak byśmy mieli dostęp do wyjazdu.

Oprócz tego potrzebujemy też wyrys działki z mapy z ewidencją gruntów jak i wypis z rejestru gruntów. Kolejny krok to projekt, jednak zanim się na jakiś zdecydujemy trzeba pójść do geodety, w celu uzyskania potrzebnych informacji dotyczących naszej działki. To pomoże podczas projektowania zabudowy. Teraz przychodzi czas gdy trzeba zastanowić się nad projektem domu. Są do dyspozycji gotowe projekty domów jednorodzinnych, które architekt musi zaadaptować do naszej konkretnej działki, albo też całkowicie nowy projekt, który oczywiście jest droższy – przykłady gotowych projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, wykonanie od podstaw projektu jest czasochłonne z tego powodu trzeba się w takim wypadku liczyć ze sporymi kosztami.

Dobrze też podpytać pośród ludzi, którzy niedawno budowali własne domy o dobre projekty domów. Często dopiero po jakimś czasie korzystania widać wszelkie wady i zalety. Na koniec warto wiedzieć, iż od 2015 roku pozwolenie na budowę domu nie jest potrzebne. Wystarczające będzie zgłoszenie, jakie w dużym stopniu ułatwi całą procedurę.

Czy według Ciebie, ten artykuł zasłużył na Twoje zainteresowanie? Jeśli tak, to zobacz także zbliżone praktyczne materiały (https://reacon.pl/), które na pewno zaspokoją Twoją ciekawość.

Jeśli w ciągu miesiąca starosta nie przedstawi swojego sprzeciwu, można zacząć budowę domu, w tym momencie przed nami jeszcze całkiem sporo pracy. Warto zatem zastanowić się dobrze czy jesteśmy na to gotowi.