Jakiego rodzaju powierzchnie możemy dekorować metodą decoupage?

Aby udekorować rzeczy w tej technice, należy zaopatrzyć się w specjalne materiały i specjalistyczne narzędzia. W dobrych papierniczych sklepach dostać moglibyśmy specjalne farby, kleje i lakiery do takiej techniki.
Wszelkie towary bazowe dobierać trzeba zależnie od typu powierzchni, która będzie ozdabiana metodą decoupage.
Aby ozdobić rzeczy w takiej technice, należy zaopatrzyć się w specjalne materiały oraz specjalistyczne narzędzia. W dobrych papierniczych sklepach kupić moglibyśmy specjalne farby, kleje oraz lakiery do takiej techniki.
Wszelkie towary bazowe wybierać trzeba zależnie od rodzaju powierzchni, która będzie dekorowana metodą decoupage.

mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
łózko

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Odmienną bazę wykorzystamy w wypadku drzewa, a inną, kiedy dekorujemy powierzchnię z metalu lub ceramiczną. Do przedmiotów drewnianych stosowane są specjalistyczne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza stosowana jest farba akrylowa albo tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle szybko schnie i bardzo dobrze wiąże się z olejnymi farbami oraz farbami wodnymi. Podstawowymi towarami, w które musimy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek i usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek będzie służył również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu potrzebny będzie do podtrzymywania serwetek na dekorowanej powierzchni. Do klejenia można także używać typowego kleju poliwinylowego, lecz trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, aby można go było bez trudu rozprowadzać na powierzchni.
Do techniki decoupage jest stosowany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny oraz lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nakładania i szybko schnie. Najlepiej używać taki lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier dość gęsty i wytrzymały na ciepło, z tego względu znakomicie nadaje się na warstwę wykańczającą i warstwę zabezpieczającą. Z czasem lakier ten przybiera żółty Kolor, co nadawać może ciekawy rezultat postarzenia.

Pasjonuje Cię przedstawiona kwestia? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (https://tanieoswietlenie.pl/) pokrewnego postu – on również jest warty zainteresowania.

Lakier emulsyjny nakładany jest na zamalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego koloru. Ten lakier można wykonać samodzielnie. Rozmieszać trzeba równe części farby oraz kleju poliwinylowego lub akrylowego lakieru na bazie wody i dodać dwie części wody.

Ponadto w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie lub w żelu. Stosowane są one na samym końcu oraz nakłada się co najmniej dwie warstwy. Jakąkolwiek warstwę po przeschnięciu należy przetrzeć papierem ściernym i przemyć ją rozpuszczalnikiem.