Jakiego rodzaju surowców użyć do zbudowania ścian nośnych, które nie potrzebują ocieplenia?

Ściany budynku powinny być wytrzymałe i mocne oraz muszą być wytrzymałe na szkodliwe warunki atmosferyczne. Ściany muszą też ochraniać mieszkańców przed zgiełkiem oraz zimnem i powinny zapewniać wewnątrz budynku miły klimat.
Ściany domu powinny być odporne i mocne oraz powinny być odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Ściany muszą także chronić mieszkańców przed hałasem oraz zimnem i muszą zapewniać wewnątrz budynku przyjemny mikroklimat.

Te wszystkie wymagania muszą spełniać surowce ścienne.
Cegła ceramiczna i pustak to w najwyższym stopniu typowe surowce, które stosowane są do budowania ścian. Wypalane są one z gliny albo Iłów z dodatkiem wody i piasku. Te surowce mogą być drążone albo pełne. Mogą mieć też przeróżne wymiary oraz klasy wytrzymałości.

Jeżeli czytasz prezentowany artykuł to oznacza, że temat Cię niesamowicie zafascynował – kliknij odnośnik do strony wolplan styrobeton w workach, a znajdziesz nie mniej wartościowe informacje.

Do budowy nośnych ścian najczęściej stosuje się pustaki a cegły wykorzystuje się coraz rzadziej. Pustak z ceramiki poryzowanej powstaje w analogiczny sposób jak tradycyjny pustak czyli glinę formuje się oraz wypala się ją w wysokiej temperaturze. Uprzednio dodaje się jednak do niej mączkę drzewną albo trociny, które spalane są w kotłach do wypalania, a w pustakach gotowych pozostają po takich surowcach niezwykle niewielkie pory powietrza. Przez to wyroby te są lżejsze i są o lepszej izolacyjności cieplnej od pustaków z ceramiki tradycyjnej. Nośna ścianka skonstruowana z ceramiki poryzowanej posiada 18,8-30,6 centymetrów grubości. Ściany wierzchnie zazwyczaj wymagają ocieplenia. Z pustaków o grubości 38, 44 lub 50 centymetrów postawić można ściany jednowarstwowe, które nie potrzebują ocieplenia.

pustak

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com
Pustak keramzytobetonowy jest wytwarzany z betonu z kruszywem keramzytowym. Oprócz typowych pustaków są dostępne także ciepłe keramzytobetonowe bloczki ze styropianową wkładką. Używane są one do budowy ścian jednowarstwowych, których się nie ociepla. W konstrukcjach dwuwarstwowych nośna ściana jest grubości 17,5-24 centymetry.

Ściany jednowarstwowe muruje się najszybciej. Należy jednak do ich wymurowania użyć takiego materiału, który będzie ciepły oraz wytrzymały. Te czynniki spełniają na przykład pustaki z ceramiki poryzowanej.