Jakiego typu materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę – panele czy parkiet? Jaki materiał wybrać? Który będzie najlepszy?

Kiedy pragniemy stworzyć najbardziej trwałą podłogę w domu pojawia się bardzo istotny dylemat: parkiet a może panele? Co będzie bardziej właściwe? Jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada swoje zalety i wady, szczególnie w odniesieniu do tego, jakiego rodzaju wynik planujemy osiągnąć.
Jak planujemy stworzyć najlepszą podłogę w mieszkaniu pojawia się bardzo istotny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej odpowiednie? Jedno, ale także drugie rozwiązanie posiada swoje zalety i minusy, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jakiego rodzaju wynik pragniemy osiągnąć.

Dowiedz się gdzie znajdę dobrej jakości deskę dębową? Koniecznie przeanalizuj ten blog! Zapewniamy wyczerpujące odpowiedzi

parkiet

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl

Parkiet jest stworzony z twardych gatunków drewna, jak przykładowo parkiet dębowy. Mogą to być także inne gatunki, takiego typu buk, klon lub gatunki egzotyczne. To po prostu lite deszczułki w wyprofilowanym, dosyć często, na wzdłużnych i najważniejszych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tzw. wpust-wypust.

Jeśli poszukujesz podobnych danych na opisywany temat, to też rzuć okiem na okapy bezsilnikowe analogiczne serwisy, które podnoszą tę kwestię.

Wielkość deszczułki jest tak naprawdę zależna od modelu parkietu. Parkiety jesteśmy w stanie wytwarzać też jako płyty oklejane, gdzie wierzchnią warstwą jest drewno odporne na ścieranie. Pod nim znajduje się sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub inny model płyty drewnopochodnej.

Do wyboru jest faktycznie bardzo dużo typów i wzorów parkietu. Jest to naprawdę popularny i ceniony, zwłaszcza ze względu na swoją trwałość, typ parkietu. Co ważne, właściwie konserwowany jest w stanie służyć chociaż kilkadziesiąt lat. Najbardziej popularne rodzaje to model klasyczny i lamelowy. Ten pierwszy jest z litego drewna którego grubość to 22 milimetrów. Klepki są łączone na piórko i wpust, można ułożyć różnorodne wzory, również parkiet – nasze linki – możemy wielokrotnie odnawiać.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi model – lamelowy, czyli bez pióra oraz wpustu, z litego drewna jego grubość to 10 milimetrów, jest bardzo polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele są bardzo szybkie w montażu, ponieważ nawet można układać je samodzielnie. Brakuje też konieczności wykańczania, gdyż wszystkie panele są najczęściej wykończone fabrycznie. Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z solidnością oraz funkcjonalnością paneli. Stworzone są z trzech warstw.

Warstwa wierzchnia jest najczęściej wykonana z twardego drewna drzew liściastych, zaś to drewno pokryte jest fabrycznie kilkoma warstwami lakieru. Panele laminowane, podobnie jak drewniane, składają się z trzech warstw. Górna, tzn. użytkowa oraz dekoracyjna, wykonana jest z laminatu albo papieru dekoracyjnego. Laminat warstwy wierzchniej może być także pokryty warstwą żywicy melaminowej, która powiększa odporność na działania wody oraz zabezpiecza przed starciem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, w co zainwestujemy zawsze dobrze korzystać z trwałych oraz odpornych materiałów, jak deska dębowa.