Jakiego typu materiały są najbardziej odpowiednie na podłogę – panele czy parkiet? Jaki materiał wybrać? Który będzie najlepszy?

Kiedy pragniemy stworzyć najlepszą podłogę w domu pojawia się bardzo istotny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej właściwe? Jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i minusy, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jakiego rodzaju wynik chcemy osiągnąć.
Jak planujemy stworzyć najlepszą podłogę w mieszkaniu pojawia się bardzo istotny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej odpowiednie? Jedno, ale także drugie rozwiązanie posiada swoje zalety i minusy, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jakiego rodzaju wynik pragniemy osiągnąć.

Dowiedz się gdzie znajdę dobrej jakości deskę dębową? Koniecznie przeanalizuj ten blog! Zapewniamy wyczerpujące odpowiedzi

parkiet

Autor: www.podlogi-kopp.pl
Źródło: www.podlogi-kopp.pl

Parkiet jest stworzony z twardych gatunków drewna, jak przykładowo parkiet dębowy. Mogą to być także inne gatunki, takiego typu buk, klon lub gatunki egzotyczne. To po prostu lite deszczułki w wyprofilowanym, dosyć często, na wzdłużnych i najważniejszych krawędziach fryzem połączone na zasadzie tzw. wpust-wypust.rzuć okiem na okapy bezsilnikowe okapy bezsilnikoweWielkość deszczułki jest tak naprawdę zależna od modelu parkietu. Parkiety jesteśmy w stanie wytwarzać też jako płyty oklejane, gdzie wierzchnią warstwą jest drewno odporne na ścieranie. Pod nim znajduje się sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub inny model płyty drewnopochodnej.

Do wyboru jest faktycznie bardzo dużo typów i wzorów parkietu. Jest to naprawdę popularny i ceniony, zwłaszcza ze względu na swoją trwałość, typ parkietu. Co ważne, właściwie konserwowany jest w stanie służyć chociaż kilkadziesiąt lat. Najbardziej popularne rodzaje to model klasyczny i lamelowy. Ten pierwszy jest z litego drewna którego grubość to 22 milimetrów. Klepki są łączone na piórko i wpust, można ułożyć różnorodne wzory, również parkiet – kliknij odnośnik – możemy wielokrotnie odnawiać.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi model – lamelowy, czyli bez pióra oraz wpustu, z litego drewna jego grubość to 10 milimetrów, jest bardzo polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele są bardzo szybkie w montażu, ponieważ nawet można układać je samodzielnie. Brakuje też konieczności wykańczania, gdyż wszystkie panele są najczęściej wykończone fabrycznie. Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z solidnością oraz funkcjonalnością paneli. Stworzone są z trzech warstw.

Warstwa wierzchnia jest najczęściej wykonana z twardego drewna drzew liściastych, zaś to drewno pokryte jest fabrycznie kilkoma warstwami lakieru. Panele laminowane, podobnie jak drewniane, składają się z trzech warstw. Górna, tzn. użytkowa oraz dekoracyjna, wykonana jest z laminatu albo papieru dekoracyjnego. Laminat warstwy wierzchniej może być także pokryty warstwą żywicy melaminowej, która powiększa odporność na działania wody oraz zabezpiecza przed starciem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, w co zainwestujemy zawsze dobrze korzystać z trwałych oraz odpornych materiałów, jak deska dębowa.