Jakimi metodami są wykonywane wiertła oraz co jest najbardziej istotne przy wybieraniu wierteł?

Wiertarka jest narzędziem, bez jakiego niełatwo sobie wyobrazić domowy warsztat. Jeszcze częściej w domowym warsztacie goszczą również innowacyjne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Obydwa te narzędzia są uniwersalne i wykorzystywać je można na wiele sposobów.
Najważniejszą zasadą jest to, aby wiertło wybierać odpowiednio do zadania.
Wiertarka jest narzędziem, bez jakiego trudno sobie wyobrazić własny warsztat. Coraz częściej w domowym warsztacie pojawiają się także nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Obydwa te narzędzia są uniwersalne i wykorzystywać je można by na wiele sposobów.
Najważniejszą zasadą jest to, aby wiertło wybierać stosownie do zadania.

Poszczególne rodzaje wierteł odróżniają się od siebie kształtem, sposobem wykonania oraz użytymi tworzywami do ich produkcji. Różnią się również Rozmiarami albo uchwytami. Wiertła do metalu przeznaczone są do pracy z żeliwem, z metalami nieżelaznymi i z różnorakimi typami stali. Jest również doskonałe do używania do wiercenia w utwardzonych tworzywach sztucznych. Można by je również wykorzystywać do wykonywania przelotowych otworów, które posiadają wyznaczoną głębokość. Gładki, walcowy człon wiertła nazywa się się uchwytem, natomiast spiralny to korpus, który jest częścią roboczą wiertła. Znajdują się na nim dwa ostrza i dwa rowki, które są wykorzystywane do oprowadzania wiórów. Za poprawne prowadzenie wiertła w wierconym otworze odpowiadają dwie łysinki, które usytuowane są na pomocniczych skrawających krawędziach.
malunek - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

wiertło

Autor: Håkan Dahlström
Źródło: http://www.flickr.com
Wiertła do metalu są aktualnie wykonywane z szybkotnącej stali narzędziowej. Produkowane są one jedną z trzech najważniejszych metod.

Zainteresował Cię omawiany artykuł? Jeśli tak, to wejdź na ten link – to bardzo użyteczna oferta (https://eshop.pronar.com.pl/klucz-knipex-2), która także okaże się dla Ciebie wartościowa.

Jest to walcowanie, frezowanie albo szlifowanie. W metodzie frezowania żłobienia wykonuje frezarka. W wiertłach stworzonych metodą walcowania skośnego segmentowego, robocza część wiertła kształtowana jest na gorąco w jednym przepuście między czterema segmentami. W największym stopniu rozwinięte wersje są wytwarzane techniką pełnego szlifowania. Przy zastosowaniu takiej metody rowki oraz uzębienia są obrabiane przez proces głębokiego szlifowania surowego materiału. Wiertła, które wyprodukowane są tą metodą mają dużo dłuższą trwałość.

Cechuje je również wysoka gładkość powierzchni rowków. Przez to jest łatwiejsze wydobywanie wiórów z wykonywanego otworu. Znaczenie posiada to przede wszystkim przy urządzeniach, które są przeznaczone do głębokiego wiercenia.