Jakimi regułami koniecznie trzeba się kierować, chcąc wykonać montaż kominka w jednorodzinnym domku?

Najważniejszą sprawą podczas montowania kominka w domku jednorodzinnym jest komin. To od komina w głównej mierze zależy montaż kominka, bowiem odpowiada za odprowadzenie dymu który powstaje w czasie spalania drewna.
Kluczową sprawą w trakcie montowania kominka w jednorodzinnym domku jest komin. To od niego w głównej mierze jest zależny montaż kominka, ponieważ odpowiada za odprowadzenie dymu powstającego w trakcie spalania drewna.

Komin powinien być szczelny i wykonany z tworzyw odpornych na wysoką temperaturę. Musi być też odpowiednio zaizolowany cieplnie. Najlepiej, gdy zbudowany jest w środku jednorodzinnego domku (zobacz – klik!.

Jeśli opracowany tutaj tekst wciągnął Cię i chcesz więcej, to na pewno przypadnie Ci do gustu link do witryny odzież do mroźni, gdzie znajdziesz więcej treści.

Wtedy się nie wychładza, a w trakcie palenia zwraca ciepło do obiektu. Dokonując montaż kominka należy pamiętać o najważniejszych regułach podłączenia wkładu kominkowego do komina. Istotna jest odległość od samego przyłączenia czopucha do dymowego przewodu w kominie do jego wyjścia nad dachem.

Wspomniana odległość nie może być mniejsza niż cztery m. Należy pamiętać o rozmiarach komina. Muszą być dopasowane do rozmiarów otworu paleniska kominka. Kominowy przewód winien mieć zachowany kształt koła bądź prostokąta. Zbyt duży przekrój może nieraz powodować kłopoty w działaniu kominka – przykładowe realizacje. Za mały przekrój jest w stanie negatywnie wpłynąć na ciąg dymu, co w konsekwencji prowadzi do dymienia wkładu. Kominek w domu powinien być wybudowany jak najbliżej komina, żeby na dymowym przewodzie było jak najmniej zagięć. Lokalizacja kominków o konstrukcji lekkiej jest nieco bardziej dowolna niż tych murowanych.

ogień płonący w kominku

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Budując kominek w domu ważne jest odpowiednie doprowadzenie powietrza do specjalnej komory spalania. Jego niedostateczna ilość jest najczęstszym powodem nieprawidłowego działania kominków. Powietrze nie powinno być pobierane od strony garażu lub od strony ulicy. Z takim powietrzem do środka domku jednorodzinnego będą napływać nieprzyjemne aromaty jak również jakiekolwiek zanieczyszczenia. Najkorzystniej pobierać powietrze od zachodniej strony, to stąd zazwyczaj wieje wiatr.


Przed przystąpieniem do montażu kominka należy także zbadać podłoże w miejscu, gdzie ma być ulokowany. Fundament lub strop winny mieć właściwą wytrzymałość. Przeciętny kominek z wkładem zwykle waży 500 kg. Trzeba ponadto ocenić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie przebiegają jakieś przewody instalacji gazowej, grzewczej bądź elektrycznej.