Jeżeli jesteś rodzicem dzieciątka, które właśnie zaczęło raczkować lub chodzić, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie jest prosto zatroszczyć się o bezpieczeństwo takiego malucha

Normalnie nie zwracamy uwagi na przedmioty, takie jak sztućce, ostre kanty lub szkło w domu. To wszystko jest dla nas całkiem normalne. Otwierając szufladę z ostrymi narzędziami po prostu wyjmujemy z niej to, czego potrzebujemy. Nie zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem, jakie mogłoby spowodować niewłaściwe wykorzystanie śrubokrętu lub piły.
W codziennym życiu nie zwracamy uwagi na przedmioty, takie jak noże, wystające kanty czy też szkło w domu. To wszystko wydaje nam się zupełnie normalne. Otwierając szufladę z ostrymi narzędziami zwykle tylko wyjmujemy z niej to, co jest nam potrzebne. Nie tracimy czasu na zastanawianie się nad potencjalnym zagrożeniem, które mogłoby spowodować niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie śrubokrętu lub piły.

wykorzystanie szkła

Autor: Gord Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko się zmienia w chwili,kiedy w naszym domu pojawia się dziecko. Najpierw poród, następnie bezsenne noce, pieluszki, zupki, pierwsze siku do nocniczka, aż w końcu pierwsze kroki. Wtedy wszystko wydaje się jeszcze bardziej skomplikowane. Szkło w domu zaczyna nagle stanowić problem. Wystarczy bowiem na chwilę się zagapić, aby maluch zrzucił na podłogę kubek, wazon (polecamy – galeria decor modne wazony) albo porcelanową miskę. Musimy cały czas uważać, aby dziecko nie narobiło w mieszkaniu szkód, a przede wszystkim, żeby było bezpieczne. Warto więc zastanowić się,jak można sobie ułatwić to zadanie. Staniemy się wówczas spokojniejsi, a nasze dziecko będzie znacznie bezpieczniejsze.
Podstawową sprawą, jaką powinniśmy się zająć, jest odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów w naszym domu. Nawet jeśli wymagałoby to poważnego przemeblowania, jako rodzice, mamy obowiązek podjąć ten trud.

kuchnia

Autor: anhhang
Źródło: http://www.flickr.com
Należy na nowo przemyśleć, gdzie schować noże i widelce, narzędzia robocze, delikatne ozdoby czy leki, tak aby dziecko nie mogło się do nich dostać. Szkło w domu najlepiej wstawić w tym wypadku do kredensu z przezroczystymi drzwiczkami. Wówczas zadbamy również o aspekt estetyczny. Sztućce, kubki oraz szklanki włóż do najwyższych szafek kuchennych. W szufladach i na dolnych półkach powinny stać plastikowe miski, deski do krojenia, drewniane łyżki oraz patelnie i garnki. Dodatkowo możesz zablokować szuflady i szafki przed otwarciem za pomocą specjalnych klipsów, lub po prostu kawałkiem liny bądź gumką recepturką. Narożne części stołów i blatów zakryj też sylikonową nakładką. W sklepach można znaleźć też skrzynie na narzędzia, otwierane za pomocą kodu. To niezwykle praktyczna funkcja, która okaże się jeszcze bardziej potrzebna w przyszłości, gdy nasze dziecko będzie miało 3, 5 albo 7 lat.