Jeżeli posiadamy ścigacza, to marzy nam się, by pewne metalowe elementy były ładnie wyeksponowane

Pewne części samochodowe lub przyrządy w laboratorium powinny być bardzo wytrzymałe. Przez to pokrywa się je warstwą chromu.
Prawdopodobnie większość rodaków nie wie, co to jest chromowanie.
Pewne części w samochodach czy narzędzia w laboratorium powinny być niebywale wytrzymałe. Wobec tego pokrywa się je warstwą chromu.
Zapewne większość Polaków nie jest zdaje sobie sprawy z tego, czym jest chromowanie.

chromowanie

Autor: someToast
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak z pewnością każdy widział choć raz ładnie błyszczące w słońcu elementy silnika motoru czy eleganckiego wozu. Właśnie tego typu pokrycie chromem wybranych metali nazywa się chromowaniem. Stosuje się je w zamiarach dekoracyjnych, ale nie jest to jedyny powód.

Nasz artykuł wydał Ci się ciekawy? Masz ochotę na następne wątki? Zatem nie wahaj się i klikaj przenośniki ślimakowe rurowe w ten link.

Chrom jest szalenie wytrzymały, więc pokrywa się nim inne metale, by ochronić je przed ścieraniem lub korozją. Procesowi temu poddaje się więc nie tylko części silników, ale również narzędzi pomiarowych czy części pracujących w agresywnych środowiskach chemicznych. Trzeba wspomnieć też o tym, że chrom może pokrywać takie metale jak: aluminium, miedź i stal. Również grubość jego warstwy jest różna, zależnie od potrzeb czy norm. proces chromowania przeprowadzany jest w niezwykle wysokich temperaturach i może ciągnąć się nawet do dwunastu godzin. Cały proces jest stosunkowo kosztownym postępowaniem, dlatego stosuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jest to naprawdę wymagane. Dzisiaj chromowanie można wykonywać łatwiej aniżeli kiedyś, ponieważ technologia znacznie ułatwiła to zadanie.

Jeśli na przykład posiadamy dużo pieniędzy, to możemy zażyczyć sobie, żeby chromowaniu poddano pewne elementy naszego auta. Jest to chromowanie dekoracyjne. Chromowanie twarde tyczy się natomiast przyrządów, które używane są z reguły w przemyśle.