Kiedy posiadamy gotowy projekt domu – co należy następnie zrobić, żeby wybudować dom naszych marzeń?

Kupienie gotowego projektu domu to najprostszy sposób na rozpoczęcie budowy domu naszych marzeń. Po uzyskaniu gotowego projektu należy jednak załatwić kilka istotnych kroków przed rozpoczęciem normalnego procesu budowlanego. Co należy zrobić, aby kontynuować budowlane prace przy wykorzystaniu gotowego projektu?
Nabycie gotowego projektu domu to najprostszy sposób na zaczecie budowania domu naszych marzeń. Po kupieniu gotowego projektu musimy jednakże załatwić kilka istotnych kroków przed zaczęciem właściwego procesu budowania. Co powinniśmy zrobić, aby prowadzić prace budowlane przy zastosowaniu gotowego projektu?

perspektywa - dom

Autor: Christoph Freitag
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowym krokiem musi być wizyta u architekta. Zatroszczy się on o to, by dopasować gotowy projekt domu do wymiarów, jakie ma nasza działka tak, by wypełniał on różne konieczne wymogi. Pomoże on nam także wprowadzić drobne poprawki do projektu tak, by spełniał on nasze oczekiwania i był dokładnie taki, jaki sobie wyśniliśmy. Oczywiście nie wszystkie ulepszenia są do zrealizowania – powinniśmy liczyć się z tym, że gotowy projekt domu ma pewne istotne punkty, których zmiana mogłaby uniemożliwić realizację projektu. Kolejnym punktem jest załatwienie wszystkich wymogów formalnych związanych z podłączeniem prądu elektrycznego i gazu. Gotowy projekt domu musi mieć układ wewnętrznych instalacji, o przyłącza zewnętrzne z kolei powinien zatroszczyć się architekt. To on wytyczy je tak, by wypełniały wszystkie przepisy i mogły nam spokojnie służyć przez długie lata. Kiedy wszystko jest już rozplanowane, przychodzi czas na podpisanie umów z odpowiednimi instytucjami odpowiedzialnymi za dostarczanie gazu, wody i prądu do naszego domu. Istotne jest również załatwienie właściwego pozwolenia na budowę w Urzędzie Gminy lub Miasta – bez tego niestety nie zaczniemy budowy.

Ważne jest też znalezienie właściwego kierownika budowy oraz firmy budowlanej, która zrobi wszystkie prace – dalej. Najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która cieszy się dużą popularnością w naszej okolicy. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie czynności zostaną wykonane nie tylko terminowo, lecz również porządnie. Tańsze i mniej znane firmy budowlane (sany koparka) mogą próbować zaoszczędzić na materiałach budowlanych, co natomiast może mieć wpływ na obniżenie bezpieczeństwa i żywpotności budowanej konstrukcji. Dlatego też warto wybrać profesjonalnego kierownika budowy, który będzie kontrolował wszystkie prace. Jego zadaniem jest znalezienie tego typu niedociągnięć i przypilnowanie ich naprawienia. Dzięki temu nasz wymarzony dom niewątpliwie posłuży nam przez wiele lat.