Kiedy powinno się przygotować do prac nad zamontowaniem pompy ciepła?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zacząć pracę nad zamontowaniem pompy ciepła, to decyzję o jej montowaniu dobrze by było podjąć jeszcze przed samą budową budynku czy też wtedy, gdy już posiadamy wytyczony budynek na nieruchomości.
Jeżeli zastanawiasz się, kiedy zacząć prace nad zamontowaniem pompy ciepła, to decyzję o jej montażu dobrze by było podjąć jeszcze przed samą budową domu czy wtedy, kiedy już posiadamy wytyczony budynek na nieruchomości.

Wówczas możliwe jest łączenie prac ziemnych pod fundamenty czy też pod pompę ciepła.
W tego typu sytuacji koszty całej inwestycji będą mniejsze. W wypadku montowania pompy ciepła w stojącym już domu, to najlepiej by było wykonać odwierty względnie szybko. W odmiennym bowiem przypadku musielibyśmy liczyć się z koniecznością zniszczenia należącego do nas trawnika.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zobacz ten link – to naprawdę świetne opracowanie (https://tomasz-graff.pl/) tej sprawy. Koniecznie to zobacz!

Najlepszy czas na tego typu prace to wiosna, okres letni czy wczesna jesień. Wtedy temperatura wynosi powyżej zera. Pośród różnych ekspertów istnieje opinia mówiąca o tym, że dolne źródło jest najlepiej trochę przewymiarować pod względem rekomendacji producenta (dokumentacja posiada bowiem wartości minimalne), zatem uzyskamy bardziej korzystną sprawność funkcjonowania pompy ciepła.

nawierzchnie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Najkorzystniej by było, gdy nie będziemy jednak przekraczać 30% zaleceń z takiej dokumentacji technicznej konkretnego narzędzia. Zasadnicze znaczenie ma liczba mb odwiertów, gdyż ich głębokość odgrywa rolę drugorzędną. Jednak zasadniczo ich głębokość powinna mieścić się w przedziale od 50 do 200 metrów. W wypadku pomp ciepła, w jakich zalecana jest powierzchnia stu metrów bieżących odwiertu, można przeprowadzić albo 1 o takim rozmiarze, lub rozłożyć je na dla przykładu dwa albo trzy mniejsze. Wykonawcy skupiają jednak uwagę na uformowanie terenu, ponieważ na obszarach płaskich odwierty robi się do 100 metrów, natomiast w górach trochę głębiej.

Niekiedy na relatywnie dużych działkach moglibyśmy także wykorzystywać tzw. wymienniki gruntowe poziome. Robi się to w tamtym miejscu, w którym jest dosyć duża powierzchnia pozostająca bez zagospodarowania, zatem w rzeczywistości najkorzystniej trawnik.