Na co warto zwrócić uwagę decydując się na dach?

Jedną z ważnych decyzji dotyczących konstrukcji domu jest wybór pokrycia. Ma to wpływ to jego wygląd, ale ponad wszystko rozwiązania konstrukcyjne. Rozważnie dobrany dach oszczędza problemów. Warto zatem poświęcić mu dużo więcej uwagi, niż tylko zgodzić się na pomysły architekta.
Jedną z ważnych decyzji dotyczących budowy domu jest wybranie pokrycia. Ma to wpływ to jego walory estetyczne, ale ponad wszystko rozwiązania konstrukcyjne. Dobrze wybrany dach oszczędza problemów. Powinno się więc poświęcić mu dużo więcej uwagi, niż tylko zgodzić się na pomysły architekta.

Pod tym względem nie miejmy żadnych wątpliwości. Możemy mieć własne preferencje w kwestii dachu, ale to fachowa wiedza eksperta będzie decydować. Im więcej zainteresowania mu poświęcimy, tym większy wpływ będziemy mieć kształt domu.
Dlaczego? To, jakim materiałem nasze domostwo jest pokryte, ma wpływ na konstrukcję i na odwrót. Każdy projekt domu ma ściśle określone parametry. Zwykle nie ma możliwości zrobienia tu wielkiej rewolucji bez poważnej ingerencji w projekt. Nawet kształt strzechy ma wpływ na dobór typu pokrycia.
Zazwyczaj na starcie wybieramy materiał, z którego zrobione zostanie pokrycie. Oczywiście jego rodzaje różnią się kosztami i gatunkowością. Za najlepsze uważane są naprawdę estetyczne dachówki ceramiczne, które mają mnóstwo zalet, m.in. dopomagają w zatrzymaniu chłodu w gorące dni i ciepła zimą. Są jednak drogie. Kolejnym powszechnym wyborem jest użycie blachy. Jest ona lżejsza i mniej kosztowna, chociaż jej waga zawsze ma związek z grubością. Dla niektórych dużym plusem okazuje się, że dobrze dobrana blachodachówka (blachodachówka bratex) jest zwykle tańsza, a wygląda jak rozwiązanie ceramiczne.
magazyn

Źródło: http://www.sxc.hu/
Chociaż to nie wybór koloru dachówki jest najważniejszy, powinien być przemyślany. Przede wszystkim musi być dostosowany do planu zagospodarowania przestrzennego (lokalne władze mogą nam go nawet narzucić), następnie do barwy ścian domu i naszych preferencji.

Kiedy już wszystko ustalone, trzeba zwrócić uwagę na ważny czynnik – ekipę, która będzie zajmować się ułożeniem zadaszenia. Obok jakości typu pokrycia to fachowość robocizny będzie miała wpływ to, czy po burzowym lecie nie trzeba będzie dokonać remontu dachu.