Na czym polega przeładunek kompletacyjny? Czy to coś lepszego anieli normalne sposoby? Czy ma sens go zastosować?

Jest tak właściwie całkiem dużo możliwości, żeby towary pomiędzy konkretnymi ogniwami łańcucha dostaw przemieszczać w szybkim tempie. Sporo jednakże zależy od organizacji pracy, wymiany wiedzy oraz skutecznej komunikacji. Bardzo ważna jest więc sfera organizacji – w tym temacie ważną rolę pełni kompletacyjny przeładunek artykułów, co oznacza ogół czynności, jakie wchodzą w skład rozładunku oraz załadunku towarów. To także ich segregowanie i scalanie, czyli przepływ rzeczy pomiędzy magazynami oraz środkami transportu, jakie mieszczą się w bramach przyjęć oraz wydań.
Jest tak naprawdę całkiem dużo sposobów, aby towary między poszczególnymi punktami dostaw przemieszczać w szybszym tempie. Wiele jednak jest zależne od organizacji obowiązków, wymiany wiedzy i bardzo dobrej komunikacji. Bardzo istotna jest w związku z tym kwestia organizacji – w tym temacie ważną rolę pełni kompletacyjny przeładunek towarów, co określa ogół czynności, jakie dotyczą rozładowywania oraz załadunku rzeczy. To też ich segregacja i scalanie, czyli przepływ rzeczy między magazynami jak i środkami służącymi do transportowania, które mieszczą się w bramach przyjęć oraz wydań.

Taki rodzaj przeładunku artykułów pozwala na wyeliminowanie z ciągu dostaw wielu czynności posiadających związek ze składowaniem towaru w magazynie i manipulacją nimi. Przydają się tutaj różnego rodzaju urządzenia, najbardziej niezawodne są zawiesia linowe (), które bardzo pomagają w tej pracy. W całym ciągu dostawy z magazynem tradycyjnym towary składuje się do czasu, gdy klient go zamówi. Gdy już to się stanie, zamówienie jest skompletowane z przechowywanego w magazynie zapasu, następnie uzupełnia się zamówiony towar i następuje jego dalsze składowanie.

lina

Autor: Armacell
Źródło: Armacell

Jeżeli zastosowany będzie przeładunek artykułów kompletacyjny, to cała procedura będzie wyglądała inaczej. Najpierw klient jest informowany o możliwym dostarczeniu mu określonego produktu, dopiero potem, gdy zdecyduje się na takie zamówienie, towar dostarcza się do magazynu. Jest to więc w rzeczywistości wymiana towarów między dwoma podmiotami, z których jeden dysponuje zapasem towaru, drugi zaś składa na niego zamówienie. Nie istnieje potrzeba, aby składować artykuły w magazynie pośrednim. W całości procesu przydają się na pewno łańcuchy stalowe (), które nadają się do przeładunku różnego rodzaju towarów, potrzebne są również bardziej zaawansowane sprzęty, przykładowo wciągniki łańcuchowe (). Tego typu przeładunek artykułów pozwala na odkurzacz na mokro szybsze reagowanie na zapotrzebowania klientów, czyli w konsekwencji jest to zaspokajanie ich potrzeb.

To sprawia, że z łatwością można zmniejszyć koszty związane z zarządzaniem oraz składowaniem zapasów towarów. Sprzyja to nawiązaniu lepszej współpracy między wytwórcą, dystrybutorem oraz klientem.