Najnowsze tendencje w projektowaniu ogrodów

Najnowsze trendy w projektowaniu miejsc zieleni wyznaczają inspiracje ekologiczne. Na topie jest teraz naturalność i swoboda w ogrodach, a kreatorzy zaręczają, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym lepszy efekt zostanie osiągnięty. Naturalny ogród nie powinien stanowić kopii natury, a dawać poczucie obcowania z nią.
Najnowsze tendencje w projektowaniu miejsc zieleni wyznacza przede wszystkim ekologia. Na topie jest teraz naturalność i swoboda w ogrodach, a ich twórcy twierdzą, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym lepszy efekt zostanie osiągnięty. Naturalny ogród nie powinien stanowić kopii natury, a dawać wrażenie obcowania z nią.

Jeśli mieszkamy w zatłoczonym mieście i odczuwamy brak zieleni, założenie ogrodu, będzie opcją idealną. Najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę usług, których szukamy i miasta, np. firmy ogrodnicze warszawa.

Funkia

Autor: SleepingBear
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Trendy w zakładaniu ogrodów promują styl ekologiczny – ogród ma zostać stworzony w zgodzie z naturą. Obok naturalnych, często dzikich roślin, popularnością cieszą się takie materiały, jak kamień i drewno. Odrzucamy zaś wszystko, co sztuczne, czyli z plastiku lub szkła. Dzikie rośliny robią obecnie zawrotną karierę. Osoby projektujące ogrody używają jej często w połączeniu ze zwiewnymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, albo sadzą samodzielnie, naśladując naturę np. pośród kamieni.

Gdy ciekawi Cię przedstawiany temat, to odsyłam do źródła (http://www.wykabruk.pl/kostka-brukowa/), gdyż znajdziesz tutaj wiele fascynujących zagadnień w tym temacie.

Rabatki kwiatowe otrzymują dzięki temu bardzo naturalny wygląd, przypominając dzikie łąki. Projektanci, nie stronią od budowania warzywniaków, rabat ziołowych, winnic, czy piwniczek w skarpach. Ważne miejsce mają kompostownik i sad. Coraz częściej zakłada się zielone miejsca przyjazne również dla zwierząt. W tym celu wieszamy w ogródkach budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Stosujemy również nowe przyjazne dla środowiska materiały, używamy baterii solarnych i dbamy o bioróżnorodność.

Obok naturalnej roślinności, w nowoczesnych ogrodach, nie rzadko pojawia się element wody. Przyciągające wzrok kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy, wspaniale współgrają z ozdobnymi trawami. Woda relaksująco mruczy, malowniczo odbijając w swoim lustrze wspaniałe pejzaże. Oczka wodne są bardzo często faliste, ozdobione kamieniami. Odchodzimy od geometrycznych układów, które wymagałyby wzmożonego wysiłku, wszystko ma namalowane przez naturę. Jeśli zatem chcemy sprawić sobie zieloną oazę w środku tłocznej metropolii lub mamy już ogród, który wymaga odświeżenia, najlepiej udajmy się po pomoc do specjalistów. W tym celu możemy skorzystać z potęgi internetu, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie wyrazy, np. projekty ogrodów.