Najważniejsze wady i zalety żaluzji, jakie są dwa podstawowe ich typy używane w domach i biurach

Poszukując pomysłu na ochronę wnętrza domu przed promieniami słonecznymi i spojrzeniami ciekawskich sąsiadów wielu ludzi bardzo chętnie wybiera żaluzje. Są one trwałe, estetyczne i pozwalające na całkiem spore możliwości regulacji, zupełnie zrozumiałe więc jest, że zdobywają tak ogromną popularność. Największą ich zaletą będzie to, że da się w nich w płynny sposób regulować ilość padającego do wnętrza światła. Żaluzje można regulować na dwa sposoby.
Poszukując pomysłu na zabezpieczenie wnętrza domu przed promieniami słonecznymi i podglądaniem przez ciekawskich sąsiadów wiele osób bardzo chętnie wybiera żaluzje. Są one estetyczne, trwałe i pozwalające na całkiem spore możliwości regulowania, trudno się więc dziwić, że zyskują tak dużą popularność. Największą ich zaletą jest to, że można w nich płynnie ustawiać ilość padającego do wnętrza światła. Żaluzje można regulować dwoma sposobami.

żaluzje

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszy to regulowanie, jaka część szyby zostanie przez nie zasłonięta, można je całkowicie podnieść i zostawić pustą szybę, a można zasłonić wszystko. Lecz w porównaniu z mechanizmem rolet żaluzje mają jeszcze drugą regulację, a mianowicie kąta pod jakim są lamelki. Jeśli będą one położone pod kątem prostym do okna, to wówczas światło praktycznie nie będzie zasłaniane, jednak jeżeli zmieni się ich kąt na równoległy, to wtedy zasłonią wszystko. Takie rozwiązanie daje ogromne możliwości sterowania światłem słonecznym we wnętrzu, a służą do tego proste i nieskomplikowane mechanizmy.

Najpopularniejsze żaluzje, jakie są oferowane w sprzedaży, to są żaluzje w wersji poziomej – Orlita. Składają się one z przykręconego w górnej części okna mechanizmu oraz kilkudziesięciu cienkich listewek zwanych lamelami. Lamele wykonane są najczęściej z plastiku, drewna lub aluminium, a sterowanie nimi odbywa się za pomocą pokręteł, sznurków i układu żyłek.

Jeśli potrzebne Ci następne miejsce, z którego zamierzasz czerpać dane, to zalecamy to omówienie (https://www.anplast.pl/produkty/wpusty-dachowe/rzygacze,2,11288). Odnajdziesz tam dużo materiałów na opisywany tutaj temat.

żaluzje

Autor: Coulisse
Źródło: Coulisse

Żaluzje poziome najczęściej można spotkać w mieszkaniach i domach, tam też przy niedużych oknach najlepiej się one sprawdzają.

Z kolei w obiektach publicznych oraz biurach, gdzie okna są dużo większe, coraz powszechniejsze się robią żaluzje pionowe, posiadają one dużo szersze lamele i nieco inny mechanizm do sterowania. Żaluzje często są także elementem zdobniczym, duża ilość oferowanych wzorów, materiałów i kolorów powoduje, że każdy powinien coś dobrać do swojego wnętrza. Przy ochronie okien często montuje się także siatki przeciwinsektowe, które zapobiegają wlatywaniu różnych robaków do środka mieszkania.