Od jakich parametrów jest zależny wybór wiertła do betonu oraz w jaki sposób tego typu wiertło trzeba ostrzyć?

Kiedy je kupujemy powinniśmy pamiętać o wybraniu dobrego typu do surowca, w jakim będziemy pracować. Jeżeli będziemy wiercić w betonie, to należy dobrać tego typu do betonu, gdyż niewłaściwie dobrane możemy bardzo łatwo zniszczyć.
Gdy je kupujemy powinniśmy pamiętać o wybraniu odpowiedniego typu do materiału, w jakim zamierzamy pracować. Jeżeli będziemy wiercić w betonie, to trzeba dobrać takie do betonu, ponieważ niewłaściwie wybrane możemy niezwykle łatwo zniszczyć.

wiertło
drewno

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Podstawowe kryterium do wybrania wiertła jest to wiertarski uchwyt, który posiadamy w swym elektronarzędziu. Do wiertarek z szybkomocującym pokrętłem pasuje wiertło walcowe, które określane jest również cylindrycznym. Młoty udarowe lub młotowiertarki wyposażone są zazwyczaj w uchwyty SDS-Max oraz SDS-Plus. Innym istotnym parametrem jest dobranie właściwego rozmiaru wiertła. Średnica wierteł zazwyczaj ma od trzech do 32 milimetrów, ale możemy również odnaleźć wiertła o większych średnicach. Również olbrzymie znaczenie posiada długość wiertła. Od długości wiertła zależy głębokość otworu, który możemy zrobić w cegle czy w betonie. Jeżeli wybieramy wiertło widiowe, nie możemy zapominać o materiale, z jakiego jest wykonane wiertło. Do nabycia są wiertła ze stali narzędziowej lub z węglików spiekanych. Możemy także spotkać wiertła łączone, zatem rdzeń oraz uchwyt są wykonane ze stali a robocza część posiada nalutowane węgliki spiekane. Jeżeli wymagamy wiertła do specjalnych zadań na przykład do wiercenia w zbrojonym betonie, to są zalecane w takiej sytuacji wiertła tytanowo-węglowe.

Wiertło do betonu charakteryzuje się głowicą o masywnym kształcie i spiralą z jednym rowkiem.

Jeśli sądzisz, że treści umieszczone w tym wpisie są warte Twojej uwagi, kliknij tu – ten unikalny serwis (http://www.eshop.pronar.com.pl/klucz-do-rur-knipex-2) również Cię zafrapuje!

Masywna część robocza jest bardzo twarda, głęboko osadzona i szeroka i zezwala na pracę w bardzo twardych surowcach. Wiertło do betonu ostrzyć moglibyśmy na 2 sposoby.

Można kupić specjalne urządzenie do ostrzenia tego typu wierteł, lub spróbować zrobić to samodzielnie. Właściwe naostrzenie takiego wiertła potrzebuje jednak mnóstwo praktyki. Trzeba pamiętać o właściwym kącie ostrzenia, aby stępione krawędzie zostały odtworzone.