Odmienne rodzaje klimatyzatorów – w jaki sposób je rozróżnić

Klimatyzatory w uproszczeniu można scharakteryzować jako urządzenia, które odpowiadają za dostawę powietrza o określonej przez użytkownika temperaturze. Klimatyzatory posiadają funkcję zarówno chłodzenia jak również podgrzewania powietrza wewnątrz pomieszczenia. W dzisiejszej dobie na rynku funkcjonuje bardzo wiele typów systemów klimatyzacyjnych, które możemy dobierać do swych subiektywnych wymagań.
Klimatyzatory można klasyfikować ze względu na wiele rozmaitych kryteriów.
Klimatyzatory w skrócie możemy scharakteryzować jako urządzenia, które odpowiedzialne są za dostarczanie powietrza o wybranej przez użytkownika temperaturze. Klimatyzatory posiadają opcję zarazem chłodzenia jak również i ocieplania powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Klimatyzator kasetonowy

Autor: Lars
Źródło: Lars
Obecnie na w sprzedaży funkcjonuje wiele rodzajów klimatyzatorów, które możemy dopasować do swoich subiektywnych potrzeb. Klimatyzatory można dzielić ze względu na wiele różnych kryteriów.

Jednym z bardziej popularnych podziałów jest podział ze względu na samą budowę urządzenia. W tym miejscu możemy wyróżnić klimatyzatory kompaktowe nazywane także monoblokowymi. Cechują się one tym, iż zbudowane są jedynie z pojedynczej jednostki. W tym wypadku parownik jak również skraplacz to po prostu jedno urządzenie, które konwertuje swe działanie w toku pracy. Systemy klimatyzacyjne kompaktowe z racji swych niewielkich rozmiarów idealnie sprawdzają się na małych metrażach, gdzie oszczędność przestrzeni jest mile widziana.

Jeśli chodzi o klimatyzatory kompaktowe można tutaj wymienić typ mobilny, który gwarantuje możność przenoszenia urządzenia tam gdzie tylko będzie taka potrzeba. Innym typem jest klimatyzator tzw. okienny, który jak nazwa wskazuje mocowany jest w otworze okiennym lub też murze. Jest to prosty w montażu rodzaj, który prócz tego nie sprawia jakichkolwiek trudności w samej obsłudze. Jego zaletą jest również to, że umożliwia on nieograniczone jak również równomierne rozprzestrzenianie powietrza. Problemem jest jedynie to, że trzeba mieć świadomość tego, że ich praca będzie dość głośna.

Innym popularnym modelem klimatyzatorów są klimatyzatory split (więcej informacji), są to urządzenia dwuczęściowe, składające się z dwóch jednostek. W części wewnętrznej zabudowany jest parownik, z kolei w części zewnętrznej sprężarka. Te 2 jednostki zespolone są ze sobą na 2 sposoby. Wykorzystany do tego celu może być nowej generacji hydrauliczny jak również linia chłodnicza bądź też układ elektroniczny. Ostatnim rodzajem systemów klimatyzacyjnych są klimatyzatory typu multi-split, które mają bardzo wiele wspólnych elementów z systema klimatyzatory (www.aleklima.pl/klimatyzatory/samsung/klimatyzatory-nascienne-samsung/klimatyzatory-nascienne-samsung-standard) yjnymi typu split.

Źródło: