Plusy i minusy ogrodzeń metalowych, różnice pomiędzy ogrodzeniami z marketów a wykonywanymi przez ślusarza.

Jakiś czas temu metalowe ogrodzenia były drogie i prestiżowe – trzeba je było zamawiać w zakładach kowalskich albo ślusarskich, wszystko było mierzone i wykonywane ręcznie, więc i koszty były bardzo duże. Nie było dużo konkurencji, więc i rzemieślnicy, jacy trudnili się realizacją tego typu ogrodzeń nie mieli powodów aby narzekać.
Jeszcze niedawno ogrodzenia z metalu były drogie i prestiżowe – trzeba je było zamawiać w zakładach kowalskich albo ślusarskich, wszystko było mierzone i wykonywane ręcznie, więc i koszty były bardzo duże. Konkurencja praktycznie nie istniała, więc i rzemieślnicy, jacy trudnili się realizacją takich ogrodzeń nie mieli powodów do narzekania.

Ogrodzenie

Autor: Chad K
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie popularność ogrodzeń (zobacz więcej na ten temat tutaj) z metalu nie zmalała, wręcz przeciwnie, bez przerwy wzrasta, a wszystko za sprawą marketów budowlanych. To bowiem w nich zaczęły się pojawiać gotowe panele ze stali o zestandaryzowanych rozmiarach, które da się własnoręcznie i łatwym kosztem zamontować. Produkuje się seryjnie w bardzo dużej liczbie wzorów i modeli, dodatkowo od razu w zestawie można kupić gotowe słupki, przęsła i części do łączenia. Dzięki temu montaż ich jest prosty i co najważniejsze szybki. Przy ogrodzeniach robionych przez ślusarza trzeba niekiedy czekać i kilka tygodni na realizację całości, a w markecie, jeśli poszczególnie części będą na stanie, można całość mieć załatwioną w ciągu jednego dnia. Ogrodzenie z marketu ma jednak tę jedną wadę, nie jest unikatowe i nie zawsze jest takie, jak byśmy chcieli, aby było, w przeciwieństwie do produktu wykonanego na zamówienie u kowala. Zobacz tutaj: .

Markety znacząco wpłynęły na obniżkę cen metalowych ogrodzeń, spowodowały również że popularność ich bardzo ostatnimi czasy wzrosła. Ładnie one wyglądają, ale niestety posiadają dwie zasadnicze wady. Pierwszą z nich jest jakość wykonania – niestety gotowe elementy ogrodzeń oferowane w marketach produkowane są masowo, często przy pomocy maszyn. Oczywiście nie można powiedzieć, że są kiepskie, lecz w porównaniu z tradycyjnymi, wykonanymi ręcznie konstrukcjami jednak wypadają trochę blado – zobacz w galerii.

Druty będą miały mniejszą grubość, farba niekoniecznie z najwyższej półki i jednak od razu po zakupie będzie trzeba o nie jakoś zadbać. Druga sprawa to konieczność wyboru tylko spośród oferowanych rozmiarów i wzorów, bez możliwości modyfikacji i zmian. Często się zdarza, że ktoś będzie potrzebował wykonać coś nietypowego, i tego typu gotowe produkty są jednak jakimś ograniczeniem. Dlatego też w takich przypadkach zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem mogą być ogrodzenia (polecamy anotis trzebnica cennik) kute robione ręcznie, wprawdzie będą nieco droższe, ale nie da się je zrobić dokładnie tak jak się chce.