Plusy i minusy płaskich dachów, podstawowe techniki i rozwiązania używane przy takich konstrukcjach

Jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów dachów są wersje spadziste. Mają one mnóstwo zalet i doskonale będą się sprawdzać w prawie każdym budynku. Dobrze sobie radzą z odprowadzaniem wody, a dzięki spadkowi nie będą potrzebować zbyt dużej szczelności pomiędzy elementami pokrycia, przez co nie wymagają równocześnie materiałów najwyższej jakości. Nie są jednak pozbawione od wad – koszt wykonania dachu spadzistego jest dużo większy niż dachu płaskiego, poza tym są duże kłopoty z postawieniem konstrukcji, jeżeli dach jest bardziej rozbudowany.
Jednymi z najchętniej wybieranych rodzajów dachów są wersje spadziste. Mają one dużo zalet i doskonale będą się sprawdzać w prawie każdym budynku. Świetnie sobie radzą z odprowadzaniem wody, a dzięki temu że mają spadek nie będą potrzebować zbyt dużej szczelności pomiędzy elementami pokrycia, przez co nie wymagają najwyższej jakości materiałów. Nie są jednak pozbawione od wad – koszt wykonania dachu spadzistego jest dużo większy niż wersji płaskiej, poza tym są duże problemy z konstrukcją, jeśli dach będzie bardziej rozbudowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnich latach do łask zaczynają wracać dachy płaskie, dające projektantom i architektom całkowicie nowe możliwości. Będzie to wynikać z faktu, że opracowano nowe technologie, zapewniające praktycznie całkowitą szczelność budowanego dachu. Przed laty bywało z tym różnie – nawet bardzo dokładny montaż powodował, że czasami dach za kilka lat zaczynał cieknąć, co wiązało się z dość drogim i zawsze niewygodnym remontem. Dlatego też wielu ludzi zraziło się bardzo do takich dachów i zyskały one nie najlepszą renomę.

Doczytaj: http://styro-papa.pl/

Rewolucją w konstrukcjach płaskich dachów stało się dopracowanie metody termozgrzewalnych pap. Przy takich rozwiązaniach dachy kładzie się se specjalnych części, które mają postać styropianowych płyt pokrytych papą. Łączenia zalewa się płynnym, gorącym lepikiem, dzięki czemu robi się trwała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i bardzo wytrzymała powierzchnia.

Ułożona w ten sposób papa na styropianie gwarantuje duży poziom szczelności, a dolna styropianowa warstwa stanowi izolację termiczną – dzięki temu także od góry dom jest należycie chroniony przed chłodem – kliknij link. Ponieważ jednak na każdym dachu będzie trzeba wykończyć obrzeża, obudować kominy czy inne konstrukcyjne elementy, to konieczne będą dodatkowe części zrobione w tej samej technologii. Zaliczyć do nich można na przykład kliny dachowe, które służą do otrzymania łagodnych przejść pomiędzy prostopadłymi powierzchniami, mają one wygląd styropianowych klinów z górną częścią z porządnej papy.