Poradnik dla osób, które szukają mieszkania – kupić lokal używany czy nowy prosto od dewelopera

Wiele osób szukając dla siebie mieszkania nie wie, czy zdecydować się na używane, na jakimś starszym osiedlu, czy też wybrać zupełnie nowe, wprost od dewelopera. Oba te rozwiązania będą mieć swoje zalety i wady, i warto wszystko porządnie przemyśleć wcześniej, zanim ostatecznie się wybierze. Kupując mieszkanie używane jest się niejako skazanym na to, co ktoś wcześniej w nim robił.
Wiele osób szukając lokum dla siebie nie wie, czy zdecydować się na już zamieszkałe, na jakimś starszym osiedlu, czy też wybrać zupełnie nowe, prosto od firmy deweloperskiej. Obie te opcje mają swoje wady i zalety, i należy wszystko dobrze przemyśleć wcześniej, zanim ostatecznie się wybierze. Kupując używane mieszkanie jest się niejako skazanym na to, co ktoś w nim wcześniej wykonał.

Kameralne Osiedle Praha na Grochowie

Autor: PROFBUD
Źródło: http://www.profbud.info
Można oczywiście znaleźć mieszkanie (sprzedaż mieszkań w Toruniu) do remontu i go po swojemu urządzić, jednak większość sprzedawanych lokali będzie w na tyle dobrej jakości, że jest to zupełnie nieopłacalne. Do zalet używanych mieszkań można zaliczyć mniejsze ceny, a także fakt, że doskonale się wie, jaka jest dookoła infrastruktura. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, zwłaszcza jeżeli ma się dzieci. Zawożenie kilkulatka na sąsiednie osiedle do lekarza czy przedszkola na pewno nie będzie ani wygodne, ani tanie. I poszukując lokalu na jednym ze stojących już osiedli da się to wszystko dokładnie posprawdzać.

Kilka wskazówek dla osób, które szukają mieszkania – kupić lokal (w sytuacji, gdy nosisz się z zamiarem nabycia lokalu mieszkalnego, zobacz propozycje w rejonie: nadodrze) z rynku wtórnego czy świeżo wybudowany od deweloperaWiele osób będzie jednak wolało kupić mieszkanie zupełnie nowe, które będzie można od początku wykończyć i umeblować. Rzecz jasna taki zakup również będzie miał sporo zalet, choć należy zwrócić uwagę na parę istotnych spraw, aby później nie było kłopotów z transakcją.

Po pierwsze nowe mieszkania Praga będą kosztować trochę więcej od używanych, poza tym dostaje się je bez wyposażenia i trzeba jeszcze zaplanować odpowiednią kwotę na prace wykończeniowe. Koniecznie przed zakupem należy bardzo dobrze zapoznać się przedwstępną, w jakiej określa się prawa i obowiązki obu stron.

Często deweloperzy mogą naciągać to w swoją stronę, można wówczas spróbować wywalczyć zmianę mało korzystnych zapisów. Warto także zwrócić uwagę na to, że nowe mieszkania na grochowie oddawane są często w dzielnicach, w których nie ma jeszcze wielu niezbędnych do normalnego funkcjonowania obiektów i instytucji, warto dowiedzieć się, jak będzie planowany ich rozwój.