Przepisy budowlane

Jeżeli kupujemy albo budujemy dom powinniśmy wiedzieć jakie są przepisy prawa budowlanego. Jest to istotne, bo każdy dokument zawierany przy podejmowaniu inwestycji budowlanych musi zgadzać się z przepisami. Gdy już uzyskamy wszelkie pozwolenia, projekty itp. nadchodzi czas, gdy zabieramy się do budowy. Dobrze jest sprawdzić jak powinna wyglądać umowa o roboty budowlane. Bezwzględnie musimy ją podpisać z ekipą.
Jeżeli kupujemy lub budujemy dom musimy wiedzieć jakie prawo nas obowiązuje. Jest to ważne, gdyż każdy dokument zawierany przy podejmowaniu inwestycji w nieruchomości powinien być zgodny z prawem. Kiedy już otrzymamy wszelkie pozwolenia, projekty itp. przychodzi moment, gdy zaczynamy budowanie. Należy dowiedzieć się jak ma być spisana umowa o roboty budowlane. Bezwzględnie należy ją podpisać z ekipą.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com
Oczywiście, bywa tak, że firmy budowlane chciałyby pracować „na gębę”, lecz nie dajmy się do tego przekonać. Jedynie odpowiednio skonstruowana umowa ochroni nas przed różnego typu wpadkami, wymaga od ekipy budowlanej wykonania prac z najwyższą starannością i daje nam podstawę do reklamacji i likwidacji ewentualnych usterek. Jeżeli ekipa budowlana nie chce spisać umowy – lepiej poszukać innej. Nie ma co podejmować takiego ryzyka, w szczególności przy tak dużej inwestycji jak stawianie domu.

Oczywiście odpowiednią umowę musimy podpisać, kiedy chcemy zatrudnić ekipę do wyremontowania mieszkania kupionego na przykład na rynku wtórnym.

Jeżeli masz ochotę uzyskać dodatkowe informacje na omawiany temat, to przejrzyj witrynę (https://bth.pl/uslugi/ciecie-laserem-wycinanie-laserowe-stali-blach/), która takiego typu dane ma. Zapewne będą ciekawe.

To niezwykle istotne nie tylko ze względu na ewentualnie poprawki w mieszkaniu, ale też na bezpieczeństwo robotników remontowych.

Mieszkanie na własność
Gdy kupujemy mieszkanie ważne jest również prawo własności nieruchomości. Pamiętajmy, że jedynym dokumentem stwierdzającym naszą własność mieszkania jest umowa kupna/sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Umowa przedwstępna z deweloperem nie jest takim dokumentem, nawet jeśli jest to akt notarialny.

Gdy prawo budowlane – sprawdź przykłady – jest dla nas niezrozumiałe albo zbyt skomplikowane powinniśmy skorzystać z porady prawnika. Nie jest to droga usługa, a mamy gwarancję, że zawieramy umowę bez żadnych dziwnych zapisów. Zwykle mieszkanie czy dom to spory wydatek, zatem należy dołożyć sił, żeby umowa była napisana z najwyższą starannością i z zachowaniem przepisów.

Nie podpisuj w ciemno
Przedsiębiorstwa budowlane czy deweloperzy podpisują mnóstwo wszelkiego rodzaju umów i mają z pewnością własne przygotowane wzory. Zawsze jednak należy umowę spokojnie przeczytać i najlepiej skonsultować z prawnikiem. Nie dajmy się zbyć zdaniem, że „to zwykła umowa”. Zawsze powinniśmy mieć pewność, że umowy są zgodne z prawem.