Przykłady wykorzystania drzwi w domach i mieszkaniach, typowe konstrukcje w nich stosowane

Drzwi do domów i mieszkań robi się z różnych surowców. Materiał ten w dużej mierze będzie zależał od tego, w jakim miejscu te drzwi znajdują, bo całkowicie czego innego będzie się wymagać od drzwi w łazience, a zupełnie innych od drzwi narażonych na ulewy, śniegi i mrozy. W przypadku drzwi zewnętrznych w jednorodzinnych budynkach najczęściej robi się je z drewna.
Drzwi do domów i mieszkań robi się z różnych surowców. Materiał ten w dużym stopniu będzie zależał od tego, w którym miejscu będą się drzwi znajdować, bo całkowicie czego innego wymaga się od drzwi w łazience, a zupełnie innych od drzwi narażonych na mrozy, śniegi i ulewy. W przypadku drzwi zewnętrznych w jednorodzinnych budynkach przeważnie robi się je z drzewa.

drzwi

Autor: star5112
Wykorzystuje się do tego dużą część popularnych gatunków, lecz niektóre z nich nadają się znacznie lepiej do tego celu a inne gorzej. Najlepszymi gatunkami są dąb, buk i jesion, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną oraz twardością. Jednak takie drzwi są drogie ze względu na materiał, dlatego też wielu ludzi woli się zdecydować na kupno drzwi – https://www.invado.pl/ – z pełnego drewna, ale tańszego, przykładowo jodły albo sosny. Ciekawym i wartym polecenia rozwiązaniem są drzwi fornirowane, wyglądają one jak zrobione ze szlachetnego drewna, lecz dużo mniej kosztują – Wykonuje się je w taki sposób, że na środku z tańszego gatunku nakleja się cieniutką warstwę innego drewna, i to nazywa się właśnie fornirem.

Jeśli chodzi o mieszkania drzwi również często wykonuje się z drewna, lecz popularność zyskują również konstrukcje zrobione z oklejonej ładną okleiną blachy. W mieszkaniach stosuje się najczęściej drzwi pełne, ewentualnie z malutkim wizjerem, więc blacha będzie się bardzo dobrze sprawdzać w takich zastosowaniach. Dodatkową zaletą tego typu drzwi jest duża odporność na próby włamań, zwłaszcza jeżeli posiadają one dodatkowe wzmocnienia.

drzwi

Autor: Stolbud Włoszczowa S.A.
Źródło: Stolbud Włoszczowa S.A.

Za to drzwi we wnętrzach mieszkań nie będą musiały być ani bardzo mocne, ani solidne. Z tego też powodu przy ich budowy najczęściej stosuje się formatki wykonane w postaci popularnego plastra miodu. Na zewnątrz drzwi takie wyglądają jakby były wykonane z jednolitego kawałka drewna, ale ich środek to właśnie przestrzenna konstrukcja z cienkich listewek. Taka budowa(zobacz budowa domów stan surowy) zapewnia sporą wytrzymałość, która zupełnie wystarcza w przeciętnych zastosowaniach, a jednocześnie jest znacznie lżejsza. Ma to też duży wpływ na cenę, bo na tego typu drzwi będzie szło dużo mniej materiału i przez to one są po prostu tańsze.